Türk ve Rus edebiyatlarında 'Öteki'
'Other' in the Türkish and Russian li̇terature
  1. Tez No: 445828
  2. Yazar: LEMARA ABIBULAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Türk Ve Rus Edebiyatlarında Öteki isimli bu çalışmada, Türk ve Rus edebiyatları eserleri incelenmiştir. Türk edebiyatı eserlerinde Ruslar hakkında neler yazılmış ve Rus edebiyatı eserlerinde Türkler ne şekilde kaleme alınmış diye araştırılmıştır. Çıkan verilere göre, eserlerde yer verilen tipler sınıflandırılmıştır. Türkiye ve Rusya gibi iki komşu ülkenin yüzyıllardan beri süregelen dostluk veya düşmanlık ilişkileri mutlaka“öteki”imajın oluşturulmasına sebep olmuştur. Bu imaj günlük hayatta, diplomasi düzeyinde veya bireyleri etkileyecek formlarda oluşmuş olabilmektedir. Fakat genel olarak bir milletin zihnindeki algısı değişik bilim dallarının araştırma konusu olabilmektedir. Şöyle ki, bizim araştırmamızın kaynaklarını edebî metinler oluşturmaktadır. Çalışmamızda, Türk edebiyatı ürünlerinin metinlerindeki Rusya algısı yazarların düşünceleri, fikirleri ve önyargıları olduğu gibi; Türk toplumunda Ruslar hakkında oluşan olumlu veya olumsuz imajlarının da nasıl yansıtıldığı araştırılmaktadır. Zaman sürecinde oluşturulmuş bu imajlar edebî metinlerde olumlu veya olumsuz edebî kişilikler, yani tipler olarak kendini göstermektedir. Çalışmamızda başlangıçtan günümüze kadar iki edebiyata ait eserler incelenerek hakkında oluşturdukları imaj ve değerler ortaya konulmaktadır.Genel olarak iki edebiyatta da kullanılan tipler hem düşmanca, hem de dostça ikili çizgide gelişen tavrın göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.Rus edebiyatı eserlerinde düşman Türk tipinin işlenmesinin yanı sıra casus Türk tipi özellikle de som dönem romanlarında yoğun olarak kaleme alınmıştır. Boris Akunin, Türkiye Rusya ile casusluk ilişkileri daha farklı boyutlara taşıyarak resmetmiştir.
Özet (Çeviri)
In this analysis with the name of“The Other”in Turkish And Russian literature examined the works of Turkish and Russian literature. What's in the works of Turkish literature written about the Russians and the Turks in the works of Russian literature was written in what manner he was investigated. Which we are classified in the works accorded to the data, of the type. The two neighboring countries such as Turkey and Russia for centuries old friendship or enmity relationships do“other”has led to the creation of the image. This image in daily life, in the form of diplomacy that will affect the level or the individual may be formed. But in general, the perception in the mind of nation different branches of science may be the subject of research. Thus, our research resources constitute literary texts. In our study, the perception of Russia in Turkish literature texts of the author 's thoughts, ideas and prejudices as, about the Russians in Turkish society of the positive or negative image that reflected how being investigated. When these images were created in the process of literary texts literary personality in the positive or negative, presents itself as such.In our study we examined the artifacts from inception to the present literature about the two images which are being introduced and values. In general, two types used in literature and unfriendly, as well as the friendly bilateral lines as an indicator of the evolving attitude emerge.