Ceza Hukukunda dolaylı faillik
Innocent agent in Criminal Law
  1. Tez No: 445834
  2. Yazar: MERVE SELİN ŞOHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Suçun işlenmesinde bir başkasını araç olarak kullanmayı ifade eden dolaylı faillik kurumu, iştirak kurumu içerisinde incelenmiştir. 765 sayılı Kanunda yasal bir dayanak olmamasına rağmen doktrinde kabul gören bu kurum; 5237 sayılı TCK ile yasal zemine oturtulmuştur. Tezde dolaylı faillik kurumunun tarihçesinden sonra, hangi hallerde dolaylı faillik kurumunun ortaya çıkabileceği mahkeme kararlarıyla ortaya konmuş ve kurumun isnat yeteneği ile bağlantısı incelenmiştir.Son olarak dolaylı faillik kurumunun diğer iştirak türleri ile farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of innocent agent, which in itself inferred to as manipulating of one to commit to a criminal offence, is evaulated under complicity. Although there is no codified background of the institution at the Penal Code no. 765, it was yet approved by to the scope (standard) of legal doctrine. The foundation of the innocent agent has been established at the Penal Code no. 5237. At the dissertation below, after a brief history of indirect perpetration, the circumstances it may occur has been studied via jurisprudence and its relationship with the concept of imputability has been analysed. Lastly, the differences between indirect perpetration and the other types of commitment has been presented in this study.