Medyanın reklam ve tüketim işlevinin din ile ilişkisi
The relationship between religion and function of media advertising and consuption
- Tez No: 445842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Okuyucunun akademik perspektifle medya, reklam ve tüketim fonksiyonunun din ile olan ilişkisini irdeleyeceği bir çalışma oluşturulmaya çalışılmıştır. Medya ve din ilişkisi bağlamında medyanın din bilgisi, radyo, sinema, televizyon ve internet ile ayrıca sanal din, sanal dindarlık, falcılık ve İslamofobi gibi konularda dinin temsili ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üzerinde durulan diğer konu dinsel sembollerin reklamlarda nasıl kullanıldığı ve kullanılan sembollerin tüketiciler üzerindeki etkisinin nasıl olduğudur. Reklamlarda dinsel sembollerin kullanımı örneklerle anlatılmıştır. Bu çalışma“Din, bireylerin tüketici davranışlarını nasıl etkiler?”sorusunu cevaplandırmaya çalışmaktadır. Çalışma din hakkında genel kavramlara açıklık getirmekte ve bunların tüketimle olan ilişkisi irdelenmektedir. Aynı zamanda din ile tüketim arasındaki ilişki incelendiğinde iki kavram arasındaki zıtlıklar da belirgin bir şekilde fark edilmektedir. Dini öğretilerden biri olan“İsraf haramdır”öğretisi ile kapitalizmin“Sürekli tüket”vurgusunun ters düştüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to create a study making readers examine the relation between religion and media, advertising, consumption function from the viewpoint of an academic perspective. In terms of the relation between media and religion, it is referred to knowledge such as religion representation on religion knowledge, radio, cinema, internet and also virtual religion, virtual religiousness, fortunetelling and islamophobia. The other topic emphasised is how religious symbols are used on advertising and how the effects of symbols used on advertising are on consumers The use of religious symbols on advertising have been mentioned with patterns. In this study it is aimed to reply the question ''How does religion affect the attitudes of consumers?'' And also, this study has clarified the general notions relating religion and has examined the relation between these notions and consumption. Besides, when the relation between consumption and religion is examined, it is prominently seen that there are certain contrasts between these two notions. It is concluded that the doctrine 'waste is wrong' one of the religious doctrines, is contrary to the emphasis of capitalism ''consume constantly'.