Hz. Yūsuf kıssasında geçen ahlâkî kavramlara ilişkin müfessirlerin değerlendirmeleri
A study on the approaches of Qur'anic exegetes on the ethical concepts in the narration of the Prophet Joseph
- Tez No: 445841
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi anlatılmıştır.“Hz. Yūsuf Kıssasında Hased ve Tuzak Kavramları”başlıklı birinci bölüm etimolojik ve ıstılahi olarak hased kavramının incelenmesiyle başlamaktadır. Hased kavramının iyi (olumlu) ve kötü (olumsuz) anlamları ilgili ayetler ve müfessirlerin değerlendirmeleri bağlamında incelenir. Bu bölüm tuzak (keyd) kavramının etimolojisi ve kavrama ilişkin müfessirlerin yorumlarının sunulmasıyla tamamlanmaktadır.“Hz. Yūsuf Kıssasında Ahlâk-Nübüvvet Örnekliğine İlişkin Kavramlar”başlıklı ikinci bölümde ahlâk-nübüvvet ilişkisi güven, tebliğ, ümit kesmemek (ye's), iyilik, kardeşlik ve ecir kavramları özelinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two chapters. The introductory part presents the subject, aim, and method of the work.The first chapter examines the concepts hasad and kayd in the narration of the Prophet Joseph both etymologically and terminologically. In this part, understandings of the exegetes on these concepts are analyzed and compared. This chapter ends studying on the concept kayd and evaluations of exegetes on it. The second chapter deals with the concepts trust, tablīgh, ya's (keeping the faith), kindness, brotherhood, and reward in examining the relationship between ethics and the prophethood.