Dubai'nin markalaşmasında halkla ilişkilerin rolü
The role of public relations in Dubai's branding
- Tez No: 445854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı düzinelerce etnik yapıyı ve ulusu barındıran, binlerce yabancı firmanın aktif ve birlikte işlediği, pek çok halkla ilişkiler acentelerinin bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai'deki halkla ilişkiler alanına ve uygulamalarına yakından bakmak ve Arap toplumunda bahsi geçen uygulamaların önemini ve şeklini incelemektir. Sosyal ve ekonomik yapısı düşünülürse, bir marka olarak Dubai'nin uluslararası arenada ne ifade ettiği, halkla ilişkiler eğitimi ve mesleği ile beraber bu tezde ele alınmaktadır.Amaç temelde Dubai'nin markalaşmasında halkla ilişkilerin rolünü belirlemeyi ve bu çalışmanın savını oluşturan bir marka olarak Dubai'nin yaratılması ve şekillendirilmesinde halkla ilişkiler uygulamalarının hem kamu yönetimi hem de özel sektör tarafından kullanılmasının etkilerini belirlemeyi içermektedir. Eğer Dubai marka bir şehir ise, bu hem kamu yönetimi hem de özel sektör tarafından yürütülen halkla ilişkiler ve markalaşma uygulamalarının sonucudur. Son yıllarda BAE'deki özellikle de Dubai'deki pek çok kamu ve sektör kuruluşları geleneksel pazarlama metotlarından farklı olarak daha etkili bir yolla kendi markalarını yaratma, şekillendirme ve pazarlamanın bir yolu olarak halkla ilişkilerin giderek artan önemini fark etmişlerdir.Bu tez halkla ilişkiler uygulamalarının daha 30-40 yıl önce küçük bir balıkçı kasabasıyken zamanla bir markaya dönüşerek önemli bir değişim yaşayan Dubai'nin markalaşma sürecine nasıl katkıda bulunduğuna daha yakından bakmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to zoom in the public relations area and its practices in the United Arab Emirates and Dubai which shelter dozens of ethnic structure and nationalities within, where thousands of foreign firms operate actively and correspondingly many public relations agengies exist, and to examine the importance and form of the practices mentioned in Arab society. Considering its social and economic structure, what Dubai, as a brand means in international arena together with its public relations education and profession is also dealt with within the thesis. The purpose mainly covers determining the role of public relations in Dubai's branding, and the effects of PR practices used by both public administrations and private sector on creating and shaping Dubai as a brand, which forms the hypothesis of this study. If Dubai is a brand city, it is the result of the public relations and branding practices used by not only public administrations but also private sector. In recent years, many public and private sector organizations in the United Arab Emirates (UAE), particularly in Dubai, have realised the increasing importance of public relations as a way to create, shape and market their brand in a more effective way than the traditional marketing methods. This thesis looks further into how PR practices have contributed to the branding process of Dubai, a city which has had a considerably big development in its transformation from being a small fishing village just a few decades ago into a brand city over time.