Van Kalesi ve Karagündüz iskelet popülasyonlarının biyolojik akrabalık ilişkileri
The biological relationships of Van Castle and Karagündüz Skeleton populations
- Tez No: 445861
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Orta Çağ ve Yakın Çağ'a tarihlendirilen, Van Kalesi Höyüğü ve Karagündüz Höyüğü'nden 3 topluluğa ait 307 iskelet üzerinde yapılmıştır. Kafatasından 29, dişten 19 ölçülemeyen özelliğe bakılmıştır. İki veri grubunu kullanarak toplulukların biyolojik uzaklıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Her iki veri grubuna ait kadın ve erkek verileri ayrı ayrı değerlendirmeye alınmıştır.Varyasyonlardan biyolojik uzaklıkları belirlemek için MMD istatistiği kullanılmıştır. Her iki veri grubu için uzaklık matrislerine SAHN kümeleme yöntemi uygulanarak fenogramlar oluşturulmuştur.Varyasyon verileri kullanılarak elde edilen MMD matrisinden oluşturulan fenogramlar toplulukların kültürel, linguistik ve biyocoğrafik olarak heterojen bir yapı sergilediğini ve bu yapının genetik farklılığı en aza indirmiş olabileceğini göstermektedir. Sonuçlar, diğer eski Anadolu ve yakın çevre topluluklarıyla karşılaştırıldığı zaman ise, topluluklar arasında kronolojik ya da coğrafik bir benzerlik bulunamamıştır. Bunun sebebi, dönemin uzun bir süreci kapsaması ve bölgede siyasi, ekonomik, askeri, ticari ve dinsel sebeplerle insan hareketliliğinin fazla olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 307 skeletons of 3 communities from Mound of Van Fortress and Mound of Karagündüz which dated back to Middle Ages and Modern Times. From the skull 29 and from the teeth 19 nonmetric traits were examined. It is aimed to reveal the biological distance of the communities by using two data sets. Data of women and men of both data sets were evaluated separately. MMD statistics were used to determine biological distance from nonmetric traits. Fenograms were formed by applying SAHN clustering methods to distance matrices for both data sets. Fenograms which were formed by MMD matrices that were obtained by using nonmetric traits showed similar results. The reason of this can be that the communities show heterogeneous cultural, linguistic and biogeographic structure. And this structure may have minimized the genetical differences. When the results were compared to other ancient Anatolian communities and neighborhood communities, there were no chronological or geographic similarities between the communities. The reasons of this result can be that the period cover a long time and human mobility in the region is high because of the political, economic, military, commercial and religious reasons.