Örgütün estetik kapasitesi
Organizational aesthetic capability
  1. Tez No: 445868
  2. Yazar: DERYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada örgütsel estetiğin örgütsel davranış literatüründeki popülerliği dikkate alınarak ve dinamik yetenekler yaklaşımından faydalanılarak örgütsel estetik yeteneğinin çevresel belirsizlikle mücadele ederken örgütlere önemli avatajlar sağlayan bir yetenek olduğu önerilmektedir. Örgütün estetik yeteneğinin içeriğinin ne olduğu ve faydaları, inovasyon bağlamında nasıl bir mekanizma içerisinde rol aldığı (öncülleri ve çıktıları) konusunda çok az bilgi mevcut olduğundan özellikle bu konulara daklanılmıştır. 225 firma üzerinde yürütülen araştırma sonuçlarına göre 1) örgütün estetik yeteneği ile ürün ve süreç yenilikçiliği arasında istatistiki olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğu, 2) çevresel türbülans ile örgütün estetik yeteneği arasında istatistiki olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğu, 3) örgütün estetik yeteneğinin çevresel türbülans ve ürün ve süreç yeniliği ilişkisi üzerinde ara değişken etkisine sahip olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration the popularity of organizational aesthetics in organizational behavior literature, and adapting dynamic capabilities perspective, we suggest that organizational aesthetic capability is an important capability that enables organizations to cope with the environmental uncertainty. Nonetheless, organizational aesthetic capability is rarely addressed in the technology and innovation management literature. Specifically, we know little about what organizational aesthetic capability is, its ingredients and benefits, and how it works in innovation context (e.g., its antecedents and consequences). By studying 225 firms, we found that (1) organization's aesthetic capability have positive impact on product/process innovativeness; (2) environmental turbulance positively impacts organization's aesthetic capability, and (3) organization's aesthetic capability has a mediator role between environmental turbulance and product/process innovativeness. Theoretical and managerial implications of the study findings are discussed.