Türkiye'deki havaalanı özelleştirme eğilimi: Havalimanı işletmeciliği ve terminal işletmeciliği karşılaştırması
Airport privatization trend in Turkey: Comparison of airport management and terminal management
- Tez No: 445916
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH NEJAT BASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kamu özel işbirliği fikri pek çok alanda olduğu gibi havacılık alanında da yaygınlaşmış ve havaalanlarında özelleştirme eğilimi ortaya çıkmıştır. Havaalanlarında özelleştirme eğiliminin değerlendirildiği bu çalışmada özelleştirme konusunda başarılı ülkeler ele alınmış, Türkiye'de havaalanı özelleştirme eğilimi kapsamında yönetimin daha etkin olabilmesi için Havalimanı İşletmeciliği ve Terminal İşletmeciliği incelenmiştir. Literatür çalışması ile birlikte, Türkiye'de havalimanı yönetiminde havalimanı ve terminal işletmeciliği modelleri içerisinde hangisinin daha uygun olduğunu bulmak ve havacılık sektöründe çalışanların görüşlerinden yararlanmak için görgül bir araştırmaya yer verilmiştir. Hazırlanan bu tez çalışması ile Havalimanı İşletmeciliği ve Terminal İşletmeciliği kavramları ve verilen hizmetlerin üzerinde durularak, Türkiye'de bulunan işletmeciler incelenmiş ve uluslar arası uygulamalar paralelinde kamu ve özel sektör açısından gelişime esas teşkil edecek öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public-Private-Partnership has become widespread in many sectors such as in civil aviation and airport privatization trend has emerged. In this study, countries whose airports successfully privatized throughout the world are examined. Within the airport privatization trend in Turkey, airport management and terminal management are discussed in order to be more effective. Together with the literature study, an empirical research among people who works in civil aviation is carried out to reveal their opinions and the appropriate airport and terminal management model in Turkey. In this thesis, airport and terminal management concepts and the services given, and also internaitonal and Turkish practices are investigated in order to bring recommendations to both public and private.