Bilgi ekonomisi: Bilgi iletişim teknolojileri ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiler
Information economics; the relationship between information-communications technology and economic growth
  1. Tez No: 445922
  2. Yazar: VEYSEL İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmanın amacı, bilgi ekonomisi ve bilgi iletişim teknolojileri ile ekonomik büyüme arasında teoride kurulmuş olan etkileşimin uygulamada nasıl ve ne kadar gerçekleştiği sonucuna ulaşmaktır. Çalışmaya bilgi, bilgi ekonomisi ve bilgi iletişim teknolojileri ile ilgili teorik bilgiler verilerek başlanmış, kuramsal bir literatür taraması ile konuya ilişkin yapılan çalışmalardan özetler sunulmuştur. Bilgi ekonomisi göstergeleri OECD ülkeleri çerçevesinde tartışılarak çalışmaya devam edilmiş ve çalışmanın ampirik bölümünde 20 OECD ülkesi için bilgi ekonomisi ve bilgi iletişim teknolojileri ile ekonomik büyüme ilişkisi 1990–2014 dönemi için panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda bilgi ekonomisini temsil eden Ar-Ge faaliyetlerinden ekonomik büyümeye nedensellik çıkmamıştır. Normal şartlarda Ar-Ge' den ekonomik büyümeye nedensellik çıkması güçlü bir olasılık iken bunun gerçekleşmemesini örnekleme dahil edilen bazı gelişmekte olan ülkelerin Ar-Ge için GSYH 'dan az miktarda pay ayırmalarına bağlayabiliriz. Diğer bilgi ekonomisi göstergesi ileri teknoloji ürün ihracatı ve BİT göstergelerinden ekonomik büyümeye nedensellik çıkmıştır.Yapılan analizlerden elde edilen bulgular neticesinde ifade edilen sonuç; ülkelerin bilgi ekonomisi olma yolunda gereken altyapı yatırımlarını tamamlamaları ve buna yönelik politikalar benimsemeleri ekonomik performanslarını olumlu yönde etkileyeceğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out how and to what extend the theoretical interaction between information economy & ICT and economic performance comes true in practice. The study begins with theoretical knowledge on information, information economy, and ICT. After presenting a theoretical literature review and summaries from related studies, the study continues by involving information economy indicators regarding the OECD countries. In the empirical part of the study the correlation between information economy & ICT and economic growth in 20 OECD countries is analysed by panel data method for the 1990–2014 period. As a result of the analysis, it was found that no causation between R&D activities representing information economy and economic growth.Under normal circumstances the probability of causation between R&D and economic growth is high, however the reason behind not getting expected results might be because of the low GDP share allocated for R&D by some of the developing countries included to the sample. A causation is found between another information indicator advanced technology product export, ICT indicators and economic growth.The results obtained from findings; that countries complete the required infrastructure investments to transform into an information economy and implement policies in line with this objective will affect their economic performances positively.