Yapabilirlikten yoksunluk bağlamında mikro kredi uygulaması: Grameen bankası Sakarya ili örneği
Micro-credit programs in terms of the capability approach: A case of Grameen bank in the region of Sakarya
- Tez No: 445921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN SELEK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mikro kredi, bir yoksullukla mücadele yöntem olarak 1976 yılında Muhammed Yunus tarafından Bangladeş'te başlatılmıştır. Mikro kredi, yoksullara özellikle yoksul kadınlara kendi işlerini kurmaları amacıyla verilen düşük miktardaki kredilerdir. Bu tür krediler toplumda cinsiyetler arası gelir eşitsizliğini azaltmada ve toplumda kadınların konumunu güçlendirmede bir araç olarak kullanılmaktadır. Yoksulluğun kavram olarak tek bir tanımını yapmak zordur. Yoksulluk en dar anlamda gelir eksikliği olarak ele alınsa da gerçek anlamda yoksulluk kişinin veya hane halkının giyim, barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlardan yoksun olması olarak açıklanmaktadır. Yoksulluk en temel tanımıyla, siyasi ve sosyo-ekonomik açıdan temel maddi ve sosyo-kültürel ihtiyaçları karşılayamama durumudur. Yapabilirlik, açlık ve yetersiz beslenme, eğitimsizlik, hastalıklardan kaçınma, sosyal güvencesizlik gibi insanın hayatını zorlaştırıcı zor koşullardan kaçınabilme yetisi olarak tanımlanmaktadır. Yapabilirlikten yoksunluk, gelir azlığının olmadığı durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Amartya Sen'in yapabilirlikten yoksunluk kavramına göre yoksulluğu anlayabilmek için kişinin veya hanelerin gelirine değil içinde yaşadıkları hayatlara bakmak gerekmektedir. Bu çalışmada Sakarya Grameen Bankası Şubesi'nden mikro kredi kullanan kullanıcılar ile yüz yüze görüşülerek anket uygulanmış ve mikro kredi uygulaması yapabilirlikten yoksunluk kavramı bağlamında ele alınmıştır. Çalışmada mikro kredi kullanıcılarına demografik bilgileri içeren sorular, mikro kredi kullanımıyla ilgili sorular ve yapabilirlikten yoksunluk kavramını ölçmeye yönelik sorular yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Micro-credit as the method of combating poverty has been launched in Bangladesh in 1976 by Muhammad Yunus. Micro loans are loans of poor people that include of small amount in order to establish their own businesses , especially poor women. Such loans reduce income inequality between the sexes in society and society is used as a tool to strengthen the position of women. It is difficult to make a single definition for the concept of poverty. Poverty in the narrowest sense, if taken as a lack of income and the poverty people in the true sense of the household or clothing, shelter, are described as the lack of basic needs such as nutrition. The most basic definition of poverty is the situation to meet material conditions of political, socio-economic and cultural needs. Capability, hunger and malnutrition, lack of education, avoidance of disease is defined as the ability to avoid complicating the difficult conditions of people's lives, such as social insecurity. Doing deprivation can occur in the absence of income scarcity. According to the concept of Amasya Sen, understanding the poverty of individuals requirement looking not only to their housholds income, but also at the life experience. In this study, Sakarya Grameen bank micro credit users were questioned face to face interviews and micro-credit branch application is discussed in the capability approach concept. This study are including demographic informations of users, questions about the use of micro-credit and questions intended to measure capability approach.