A lethal weapon that became the cure-all for terrorism: discursive construction of U.S. dronified warfare
Terörizme çare olarak bir öldürücü silah: ABD'nin dronlaştırılmış savaşının söylemsel yapısı
- Tez No: 445932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda, İnsansız Hava Araçları (IHA) Amerikan askerlerinin varisi olmanın yanısıra, hedeflerin ortadan kaldırılması ile ABD'nin Terörle Mücadele strajesinde belirleyici faktör haline gelmiştir. Obama döneminde İHA saldırılarının kullanım oranındaki sıradışı artış, İHA temelli (dronified) savaşın meşrulaştırılması için hızlı bir zemin arayışıyla sonuçlanmıştır. Obama yönetimi sürecinde, -şüpheci kesimler dahi- başlıca İHA saldırılarının hukuksal, moral ve etkilik oranını izah etmeye odaklanmışlardır bu çalışma; İHA temelli savaşın meşrulaştırılmasında dayanak noktası olarak gösterilen Terörizm söylemleri, jeopolitik ve realizm üzerine yoğunlaşmaktadır. Tüm bu söylemler ile mücadele sürecinde, Obama Yönetimi'nin İHA programını tüm ABD halkı önünde doğruluğunu nasıl kanıtlayabildiğini anlamak mümkündür. İHA temelli savaşın silahlanmaya yol açması dolayısıyla, ABD tarafından kullanılan ve diğer ülkeler tarfından da şüphesiz ki tekrar formüle edilerek kullanılacak söylemlerin-bu programın öncüsü olarak- doğru anlaşılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the last years, drones have become the successors of the American soldiers and the target killings have become determinant as a counterterrorism strategy of the U.S. An increase in eccentric rate of drone strikes after Obama became the U.S president resulted in an immediate need for a rationale to legitimize the 'dronified' warfare. While Obama administration – and drone skeptics as well – mainly tend to elucidate the legality, morality and effectiveness (LME) of drone strikes, this paper focuses on discourses of terrorism, geopolitics and realism, which serve as foothold in legitimization of the dronified warfare. By tackling these discourses it is possible to understand how the Obama administration vindicated the drone program in front of the Americans. As the dronified warfare proliferates it is important to comprehend properly the discourses used by the U.S. – as a pioneer of this program- which indubitably will be used and reformulated by other states.