Öldürücü olmayan silahların toplumsal olaylarda kullanılmasının canlılar üzerindeki etkileri ve yasal boyutu
The legal status and effects of non-lethal weapons on livings which are used in social protests
- Tez No: 648928
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBÜKE AYŞE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyanın hemen hemen her ülkesinde görülebilen kitlesel gösterilerde eylemci faaliyetlerini bertaraf etme adına kolluk kuvvetleri tarafından aşırı güç uygulanabilmekte ve bunun neticesinde gerek eylemcilerin gerekse olayla ilgisi olmayan üçüncü şahısların yaralanması ve hatta ölmesi gibi sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Kitlesel eylemlere müdahale edilirken ağır insani sonuçları minimize etme adına kolluk kuvvetlerinin kullanımına“öldürücü olmayan silahlar”olarak adlandırılan teçhizatlar verilmekte ve böylelikle kitlesel eylemlere katılan bireylerin caydırılması ve asgari zarar görmeleri amacı güdülmektedir. Bununla birlikte, öldürücü olmayan silahların her ne kadar hedef üzerindeki etkisi konvansiyonel silahlara nazaran oldukça düşük olsa da, yine de kullanım esnasında bir takım olumsuzluklarla karşılaşılmakta ve kaçınılması hedeflenen yaralanma ve ölümlerle karşılaşılabilmektedir. Bu tarz olumsuzluklar vatandaşın devlete olan güveni sarsabilmekte ve medyaya yansıması durumunda ise gerek devletin gerekse kolluk kuvvetlerinin uluslararası arenada prestij kaybına uğraması gibi sonuçlara yol açmaktadır. Bu bağlamda, kolluk kuvvetlerine yeni yetenekler kazandıran öldürücü olmayan silahların efektif bir biçimde kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulan hususların iyi derecede bilinmesi ve öğretilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, öldürücü olmayan silahların tanıtılması, tarihi gelişimi, toplumsal olaylarda kullanımı, toplum üzerindeki etkisi, mevzuattaki yeri, Türkiye ve yurt dışında yürürlükte olan mevzuatlar arasındaki farkları incelenmiş, yapılan atışlar sonucunda farklı yüzeylerde ve insan vücudunda ne gibi sonuçlara neden olduğu ve kolluk kuvvetleri bakımından kullanıcı kaynaklı sorunlara ilişkin detaylı bilgiler derlenerek sunulmuştur. Diğer taraftan araştırmada, olaylara müdahil olmayan üçüncü şahıslar ile eylemcilerin geri dönüşü olmayacak şekilde etkilenmesi suretiyle basına yansıyabilecek gelişmelerin uluslararası kamuoyu nezdinde devlet ile kolluk kuvvetlerinin imajına zarar verebilmesi ihtimalini bertaraf etme adına bilimsel altyapıya katkı sağlayacak bir kaynağın hazırlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-lethal weapons give new capabilities to law enforcement. This study is about introduction of non-lethal weapons, historical development, use in social events, their impact on society, the place in legislation, the analysis of differences between Turkey's and foreign countries's legislation, to determine the result of shots causing what kind of damage to human body and different surfaces. In addition, it will be done in order to develop scientific methods to prevent user-induced problems caused by law enforcement; to prevent the effects on the third people who are not involved in the events; to prevent the damages of this situation to law enforcement and loss of image abaut our country in international public. Main purpose in this study is use of non-lethal weapons has become widespread in our country, in developed and developing countries; to increase the speed of international scientific studies for the development of these weapons and their technical characteristics; to decrease their lethal effects to a minimum level and reducing people's reactions to the situations that will ocur; to provide the acceptance of the laws created worldwide; giving maximum discretion to law enforcement officers in social incidents, and taking precautions against situations as accidents, intentions, and abuses that may occur during use.