The effects of priming in the production of L2 morphology
Çağrıştırmanın ikinci dilde biçimbirimsel üretime etkileri
- Tez No: 446019
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllardaki çalışmalar çağrıştırmanın ikinci dil edinimini kolaylaştıran yararlı bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Ancak çağrıştırmanın ikinci dil edinen yetişkinlerin biçimbirim-sözdizimsel yapılarının gelişiminde nasıl bir etkisi olduğu henüz araştırılmamıştır. Bu da, çağrıştırmanın ikinci dilde biçimbirim üretimindeki etkilerini incelemeyi hedefleyen bir araştırmayı gerekli kılmıştır. Bu çalışmada, çağrıştırıcı olarak kullanılan, biçimbirimsel açıdan dilbilgisel olan ve olmayan tümceleri duyduktan sonra, yetişkinlerin çağrıştırma etkisiyle bu yapıları kendi üretimlerinde doğru kullanıp kullanmadıkları incelenmiştir. Katılımcılar ana dili Türkçe olup İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenmekte olan yetişkinlerdir ve araştırılan hedef yapı İngilizcedeki fiile eklenen–s uyum ekidir. Ön test-son test deseni kullanılan çalışmada katılımcılardan sözlü veri toplanmıştır. Sözlü veriler, katılımcı görüntüsünde çalışmada yer alan araştırmacının ürettiği dilbilgisel olan ve olmayan tümceleri takiben, katılımcıların bilgisayar ekranında gördükleri resimleri betimlemeleri ile toplanmıştır. Dilbilgisel tümceler için –s takısı içeren, dilbilgisel olmayanlar için de gerekli –s takısının atıldığı tümceler kullanılmıştır. Daha sonra, katılımcıların –s takısını doğru kullanım sayıları karşılaştırılalarak, gruplar arası potansiyel farklılıklar incelenmiştir. Araştırma sonuçlarında, tüm gruplar için, son-testlerde –s takısının doğru kullanımında ön-teste göre bir artış bulunurken, gruplar arasında hedef takının doğru kullanımı yönünden hiçbir anlamlı fark bulunamamıştır. Bu sonuçlar, ikinci dil öğrenenlerin aradilinin bir örtülü öğrenme biçimi olan çağrıştırma ile biçimbilimsel olarak değiştirilemediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent studies suggest that priming may be a useful method in facilitating second language (L2) learning, yet there has not been any investigation about how priming can trigger the development of morpho-syntactic forms in the L2. As such, this study was motivated by the need to investigate the effects of priming in the production of morphology, a domain which poses much difficulty for L2 learners. The study examines whether exposure to grammatical and ungrammatical morphological primes can affect the accurate production of the third person singular –s in L1 Turkish-L2 English learners. The study involved a pre-test-post-test design and data was based on oral production. Participants were asked to describe pictures shown on a computer screen subsequent to different prime sentences they hear from the researcher in the confederate-scripting paradigm. The grammatical primes consisted of English sentences with verbs marked with –s and the ungrammatical primes included sentences with an omitted –s. Participant's correct use of the target morpheme in their descriptions of the experimental items were then analyzed and compared to identify priming effects in the immediate and delayed post-tests. Results indicated an increase, for all groups, in the number of accurate use of –s from the pre-test to the post-tests; however, no significant difference was found among the groups in terms of accurate use of –s. These findings suggest that the interlanguage grammar of L2 learners cannot be altered on the basis of priming-a form of implicit learning, in the domain of inflectional morphology.