The phenomenon of disability perception in blindness
Körlükte engellilik algısı olgusu
  1. Tez No: 446017
  2. Yazar: ENGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışma, körlerin kendi körlükleriyle ilgili algı farklarını, söz konusu farkları ortaya çıkaran nedenleri ve bunların olası sonuçlarını araştırmayı amaçladı. Bu amaç doğrultusunda, 22'si erkek, 14'ü kadın 36 kör katılımcıyla bir nitel araştırma yürütüldü. Bulgular, olumlayanlardan normalleşme eğilimi olanlara, 5 temel körlük algısını ortaya çıkarmıştır. Olumlayan ve kısmi olumlayan katılımcıların, körlüğü kimliklerinin bir parçası, bir farklılık gibi görüp olası bir tedaviye karşı hevesli olmamalarına karşın, tam ve kısmi normalleşme eğilimliler için körlük kesinlikle bir eksiklik ve hayatlarındaki sorunların temel nedeni olarak ortaya çıktı. Bağımsız yaşam becerileri ile körler ve gören kişilerle eşit etkileşim engellilik algısını belirleyen temel faktörler olarak gözlemlendi. Körler okullarının ikili bir etkisinin olduğu anlaşıldı. Bir taraftan bu okullar kişilerin bağımsız yaşam becerilerine olumlu katkı yaparken, diğer taraftan katılımcıların yaşamlarında çok kısıtlayıcı etkilerinin olduğu da görüldü. Görme derecesi, aile ortamı, iş yaşamı, teknoloji ve körlerle ilgili sivil toplum kuruluşlarının güçlendirici veya engelleyici olarak rolleri de ayrıca tartışıldı. Bulgular daha pozitif körlük algısına sahip katılımcıların körlerle ilgili ve diğer sivil toplum kuruluşları alanlarında daha etkin roller üstlendiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the perception differences of blind people about their blindness, the determining factors of those differences and their possible consequences. For this purpose a qualitative survey was conducted on 36 blind participants, 22 men and 14 women. The findings revealed 5 perception levels from affirmer participants to normalizers. It is found out that, while affirmers and partial affirmers view blindness as a part of their identity, a difference and are not eager for a possible cure, for negative perceivers and normalizers, blindness is certainly a deficiency and is the main causes of their troubles in their lives. Independent living skills and equal interrelation with both blind and sighted people were observed as the most determining factor of perception of disability. The role of schools for blind had dualistic effects. While they provided independence skills, they had inhibitory effects in the lives of the participants. The impact of sight degree, family atmosphere, employment area, technology and blind related NGO's as facilitator or inhibitory factors were also discussed. The findings showed that people with more positive blindness perception had more active roles on both blind related and other NGO areas.