İzmir ve çevresinden temin edilen kanatlı serumlarında newcastle hastalığı antikorlarının ELISA ve hemaglütinasyon inhibisyon (HI) testleri ile mukayeseli kontrolü
Compared with ELISA and haemaglütination inhibition (HI) test taken from poultry sera for antibodies aganist newcastle disease in İzmir reageon
- Tez No: 96533
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARABOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İZMİR VE ÇEVRESİNDEN TEMİN EDİLEN KANATLI SERUMLARINDA NEWCASTLE HASTALIĞI ANTİKORLARININ ELİSA VE HEMAGLÜTİNASYON İNHİBİSYON (HI) TESTLERİ İLE MUKAYESELİ KONTROLÜ NALBANTSOY, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. İsmail KARABOZ Ekim 2000, 54 Sayfa Bu çalışmada, izmir ili ve çevresindeki tavuk (broyler, yumurtacı, damızlık) çiftliklerinden toplanan 1000 adet kan serumu Newcastle hastalığı antikorları yönünden indirekt Elisa ve 4 HA ünitesi kullanılarak beta yöntemine göre çalışılan HI testi ile mukayeseli olarak çalışılmıştır. Elisa testiyle 1-26 885 arasında, HI testiyle ise 0.25 - 10 arasında titre değerleri tesbit edilmiştir. Bu testler arasında aritmetik ortalamalarına göre yapılan karşılaştırmada 0.91 korelasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT COMPARED WITH ELISA AND HAEMAGLÜTİNATİON İNHİBİTİON (HI) TEST TAKEN FROM POULTRY SERA FOR ANTIBODIES AGAINST NEWCASTLE DISEASE IN İZMİR REGION NALBANTSOY, Ayşe MSc in Biology Department Supervisor : Prof. Dr. Ismail KARABOZ October 2000, 54 pages In this study, 1000 sera samples which was taken from the poultry farms (broiler, layer, breeder) in Izmir region, have been investigated by using indirect Elisa and HI tests working by beta metodolojgies and 4 HA units for antibodies against Newcastle disease. Elisa test titers has been found between 1 - 26685 and HI tests between 0.25 - 10. The comparision made between these two tests according to the arithmetic averages, showed that correlation was 0.91. However, according to the“ t ”test results in the individual comparision no correlation was found. Key words : Poultry, Newcastle disease, Elisa, HI