Katı kültür fermantasyonu ile bazı tarımsal posalardan kanatlı hayvanlar için yem katkı maddesi geliştirme potansiyelinin araştırılması
The potential of developing new feed additives from some agricultural pulps by solid-state fermentation for poultry
- Tez No: 774961
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Lactobacillus acidophilus, Saccharomyces cerevisiae, Aspergillus niger ile bireysel veya ardışık şekilde fermente edilen domates, üzüm ve elma posası karışımının etlik piliç ve yumurta tavuklarında verim, ürün kalitesi, bağırsak mikroflorası ve antioksidan kapasite üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, domates, üzüm ve elma posaları ağırlıkça eşit oranlarda karıştırıldıktan sonra spesifik özelliklere sahip L. acidophilus (ATCC 4356), S. cerevisiae (ATCC 9763) veya A. niger (ATCC 9142) ile bireysel veya ardışık şekilde fermente edilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen etlik piliç ve yumurta tavuğu denemelerindeki muamele grupları; (1) bazal yem (KT); bazal yeme %1 oranında ilave edilen (2) posa karışımı (PK), (3) L. acidophilus ile fermente posa karışımı (LA), (4) S. cerevisiae ile fermente posa karışımı (SC), (5) A. niger ile fermente posa karışımı (AN) ve (6) L. acidophilus, S. cerevisiae ve A. niger ile ardışık fermantasyona tabi tutulan posa karışımı (LSA) ile beslenen grup olarak belirlenmiştir. Etlik piliç denemesi 7 tekerrür, her tekerrürde 7 etlik piliç olacak şekilde, yumurta tavuğu denemesi 7 tekerrür ve her tekerrürde 3 hayvan olacak şekilde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of a mixture of Lactobacillus acidophilus, Saccharomyces cerevisiae, Aspergillus niger and individually or sequentially fermented tomato, grape and apple pomace mixture on yield, product quality, intestinal microflora and antioxidant capacity of broiler chickens and laying hens were investigated. For this purpose, tomato, grape and apple pomace were mixed in equal ratios by weight, and then they were fermented individually or sequentially with L. acidophilus (ATCC 4356), S. cerevisiae (ATCC 9763), and A. niger (ATCC 9142). Treatment groups in broiler and laying hen trials carried out in the study; (1) basal diet (KT); basal diet supplemented with %1 (2) pomace mixture (PK), (3) L. acidophilus fermented pomace mixture (LA), (4) S. cerevisiae fermented pomace mixture (SC), (5) A. niger fermented pomace mixture (AN), and (6) L. acidophilus, S. cerevisiae and A. niger fermented pomace mixture (LSA) were determined. While the broiler experiment was conducted with 7 replicates, 7 broiler chickens in each replicate, the laying hen experiment was planned with 7 replicates and 3 hens in each replicate.