Tüp ligasyonu, bakırlı rahim içi araç veyalevonorgestrelli intrauterin sistemlekontrasepsiyon istemi ile başvuran 35-45 yaşaralığındaki kadınlarda; uygulanankonstrasepsiyon yönteminin menstrüel patern,hemoglobin, pelvik ağrı, vajinal enfeksiyon, cinselfonksiyon, yaşam kalitesi üzerine etkilerininkarşılaştırılması
Tubal ligation, copper intruterine device orwith levonorgestreli intrauterine system35-45 years of age applicant with request for contraceptionin women among the age of: appliedcontraception method's menstrual pattern,hemoglobin, pelvic pain, vaginal infection, sexualeffects on function, quality of lifecomparison
  1. Tez No: 844684
  2. Yazar: GAMZE DOĞAN YANGIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışma uzun etkili kontrasepsiyon sağlayan Cu-RİA, LNG-IUS ve BTL yöntemlerinin; menstrüel düzene, kanama süresine, kanama miktarına, hemoglobin değerine, pelvik ağrıya, vajinite, yaşam kalitesine ve cinsel işleve etkilerinin değerlendirmesi ve yöntemlerin birbirleriyle karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamıza Eylül 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında kliniğimize başvuran BTL, LNG-IUS, CU-RİA yöntemlerinden biriyle korunmak isteyen 35-45 yaş aralığındaki, her bir kontrasepsiyon yöntemi için 30 kadın, toplam 90 kadın dahil edilmiştir. Katılımcılar yöntem seçimlerine göre üç gruba ayrılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, gebelik, hastalık ve ameliyat öyküleri sorgulandı. Kadınların herhangi bir yöntem uygulanmadan önce ve uygulandıktan 3 ay sonra menstrüel siklus süresi, kanama süresi, menstrüel pitogram şeması kullanılarak menstrüel kan kaybı miktarı, hemoglobin değeri, vizüel ağrı skorlaması (VAS)ile pelvik ağrı skoru, vajinal enfeksiyon varlığı değerlendirildi, FSFI ve SF36 uygulandı. Bulgular: Grupların sosyodemografik özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the effects of Cu-IUD, LNG-IUS and BTL methods providing long-acting contraception on menstrual regularity, bleeding duration, bleeding amount, haemoglobin value, pelvic pain, vaginitis, sexual function and quality of life, and then to compare the methods to determine whether they are superior to each other. Material and Methods: It is a prospective randomized observational study. A total of 90 women aged between 35-45 years, who applied to our clinic between September 2022 and September 2023 and requested contraception with one of the methods BTL, LNG-IUS, CU-IUD, were included in our study, with 30 women for each contraception method. Participants were divided into three groups according to their method choices. Participants' sociodemographic characteristics, pregnancy, illness, and surgery histories were questioned. Women's menstrual cycle duration, bleeding duration, amount of menstrual blood loss using the menstrual pytogram chart, hemoglobin value, pelvic pain score with a visual comparison scale, presence of vaginal infection were evaluated before and 3 months after any method was applied, and FSFI and SF-36 were applied. Results: The sociodemographic characteristics of the groups were similar.