Benign ve malign nedenlerle yapılan histerektomi materyallerinde aerop ve anaerop mikroorganizmaların araştırılması
- Tez No: 70592
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
46 7. ÖZET Bu çalışmada histerektomi geçiren kadınların doğum yapması, abortus ve disfonksiyonel kanama hikâyesi, önceden RİA kullanması, myoma uteri varlığı, menapozal durum, diabetes mellitüs ve malignite varlığı ve yapılan probe küretajın zamanı gibi çeşitli değişkenlerin vajina ve endometriumda mikroorganizma üremesine ve postoperatif keşi yeri enfeksiyon görülme oranına etkisi araştırıldı. 72 benign, 8 malign nedenle histerektomi geçiren kadınlarda preoperatif alınan vajinal kültürlerde 31 hastada (Ve 38.5) mikroorganizma ürerken, endometrial aerop kültürlerde 24 hastada (Ve 30) üreme oldu. Endometrial anaerop kültürlerde ise 15 hastada (Ve 18.7) üreme tespit edildi. Benign ve malign toplam 80 hastada yapılan çalışmada postoperatif keşi yeri enfeksiyon oranı, Ve 11.2 olarak bulundu. Benign nedenlerle histerektomi geçiren 72 hastada postoperatif keşi yeri enfeksiyon oranı % 8.05 iken, malign, nedenlerle öpere edilen 8 hastada bu oran % 37.5 olarak tespit edilmiştir. Malign hastalığı olan hastalarda postoperatif keşi yeri enfeksiyon görülme oranı, malign hastalığı olmayan hastalardan daha fazla izlenmiştir. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (P< 0;05). Malignite dışında diğer, faktörler ile gruplar arasında kültürlerde mikroorganizma üreme ve postoperatif keşi yeri enfeksiyonu görülme oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. (P> 0.05).47 8. SUMMARY In this study, effects of parturation, abortus, history of dysfunctional uterine bleeding, presence of IUD in past, presence of myoma, menapausal state, diabetes mellitus, presence of malignancy & time of fractional curattage done like variables on the growth of microorganisms in endometrium & vagina & post operative infection at the place of incision was examined in women who had hysterectomy. In 31 patients (38.5 %) growth of microorganims were seen invaginal cultures which were taken preoperatively form 72 women, who would have hysterectomy due to benign causes & 8 women owingto malignancy, while bacterial multiplication was seen in aerobic endometrial culture of 24 patiens (30 %), Endometrial anaerobic culture was positive in 15 patients (18.7%) In this study post - operative infection rate at incisional area was found as 11.27c in 80 patiens who underwent operation due to malignant & bening causes. In 72 patients who had hysterectomy owing to benign causes post operative rate of infection at the place of incision was 8.05% On the other hand, this ratio was 37.5% in patients who were operated due to a malignent disease. Infection in post-operative period at incision place was seen move frequently in patients with malignant disease than patients with a benign disorder. Between 2 groups statistically important difference was found (p< 0.05). When other factors taken into account (except for malignancy) there was no statistically important difference between groups in terms of growth of microogranism 8c post- operative infection at the place of incision.
Özet (Çeviri)
47 8. SUMMARY In this study, effects of parturation, abortus, history of dysfunctional uterine bleeding, presence of IUD in past, presence of myoma, menapausal state, diabetes mellitus, presence of malignancy & time of fractional curattage done like variables on the growth of microorganisms in endometrium & vagina & post operative infection at the place of incision was examined in women who had hysterectomy. In 31 patients (38.5 %) growth of microorganims were seen invaginal cultures which were taken preoperatively form 72 women, who would have hysterectomy due to benign causes & 8 women owingto malignancy, while bacterial multiplication was seen in aerobic endometrial culture of 24 patiens (30 %), Endometrial anaerobic culture was positive in 15 patients (18.7%) In this study post - operative infection rate at incisional area was found as 11.27c in 80 patiens who underwent operation due to malignant & bening causes. In 72 patients who had hysterectomy owing to benign causes post operative rate of infection at the place of incision was 8.05% On the other hand, this ratio was 37.5% in patients who were operated due to a malignent disease. Infection in post-operative period at incision place was seen move frequently in patients with malignant disease than patients with a benign disorder. Between 2 groups statistically important difference was found (p< 0.05). When other factors taken into account (except for malignancy) there was no statistically important difference between groups in terms of growth of microogranism 8c post- operative infection at the place of incision.