15-49 Yaş doğurgan çağı kadınlarda vaginitisin tanılanmasında hemşirenin etkinliğinin belirlenmesi ve vaginitisin oluşumuna neden olan faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 70227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
94 ÖZET Bu araştırma, 15-49 yaş doğurgan çağı kadınlarda vaginitisin tanılanmasında hemşirenin etkinliğini belirlemek ve vaginitis oluşumuna neden olan faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve yarı deneysel (self kontrol) bir çalışma olarak düzenlenmiştir. Araştırma evrenini, Denizli Devlet Hastanesi Kadm Hastalıkları ve Doğum Polikliniği l'e jinekolojik şikayetlerle başvuran 1000 kadın oluşturmuştur. Bekar olmayan, önceki iki hafta içinde oral antibiyotik veya vaginal ilaç kullanmayan, gebe olmayan, histerektomi ameliyatı geçirmeyen ve menepozda olmayan 120 kadın olasılıksız örneklem tekniği ile araştırma kapsamına alınmış ve araştırmanın örneklemini oluşturmuşlardır. Veri toplamak amacı ile anket yöntemi, jinekolojik muayene yöntemi (standart kontrol listesi) ve laboratuar tetkikleri kullanılmıştır. Anket formu, kontrol listesi ve vaginal ph ölçümü ve eğitim broşürü araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Standart kontrol listesinin içerik geçerliliği alanlarında uzman 10 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından incelenmiş ve yeterli olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır. Standart kontrol listesinin güvenirliliğini saptamak amacı ile araştırma başlangıcında logistic regresyon analizi yapılmış ve listenin tanı koymada güvenilir olduğu saptanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ki-kare önemlilik testi, Fisher kesin X2 testi, Yates ki-kare testi, Mantel-haenszel doğrusal ilişki X2 testi, ayrıca Cohen'in KAPPA uyum istatistiği testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonunda şu sonuçlara ulaşılmıştır.95 Eğitim düzeyi düşük kadınlarda vaginitise yakalanma oranı yüksek bulunmuştur. Ayrıca düşük yapan kadınlarda, aile planlaması olarak Ria kullanmayı tercih edenlerde, tuvalet öncesi elini yıkamayanlarda, tahret bezi kullananlarda, tahta tabureye oturarak banyo yapanlarda, iç çamaşırını sık değiştirmeyenlerde, adet döneminde bez kullananlarda, cinsel ilişki sonrası vaginal duş yapanlarda, adet öncesi ve sonrası akıntının miktarı ve niteliği değişenlerde, vaginitisin daha sık görüldüğü saptanmıştır. Polikliniğe akıntı, pelvik ağrı, kanama, erezyon vb. gibi yakınmalarla başvuran kadınların %53.3'ünün normal vaginal floraya sahip olduğu, %18.3'ünün Candida, %10.8'inin bakteriyel vaginasis, %10'unun mix. Enfeksiyon, %7.5'inin ise trichomonas enfeksiyonuna yakalandığı saptanmıştır. Hemşirenin standart kontrol listesi kullanarak yaptığı jinekolojik muayene tanısı ile laboratuar tanısı arasında yapılan analizde (Cohen'in KAPPA uyum istatistiği sonucuna göre) güçlü bir uyum bulunduğu saptanmıştır (K = 0.88459). Ayrıca hemşire tanısı ile hekim tanısı ile de K = 0.94747 oranında uyum belirlenmiştir. Ebe hemşireler kadın sağlığı için önemli sorunlardan biri olan genital enfeksiyonların oluşma, yayılma ve tekrarlama olasılığı konusunda kadınları ve eşlerini bilinçlendirmeli, jinekolojik kontrollere gitme alışkanlığı kazandırılarak erken tanı ve tedavinin önemini belirtmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde yer alan genital enfeksiyonlar ikinci basamak sağlık hizmetlerinde hekim tarafından ele alınması gereken bir konu olarak değerlendirilmemelidir. Sağlam ve hasta kişiye ulaşmada en etkin sağlık personeli olan ebe ve hemşirelere, uygun tanı ve tedavi yaklaşımları konusunda hizmet içi eğitim programları düzenlenerek bilgi seviyeleri yükseltilmelidir. Bu şekilde ebe ve hemşirelerin daha etkin hale gelmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY This research, carried out as a descriptive, cross-sectional, and quasi experimental (self controlled) study, has aimed at finding out the factors causing the formation of vaginitis and determining the effectiveness of the nurse in the diagnosis of vaginitis in the fertile women aging between 15-49. The population of the research has made up 1000 women having had gynaecological complaints applied to the birth polyclinic of Denizli State Hospital. The 120 woment who aren't married, not having had ony oral antibiotics or vaginal medicine within the previous two weeks, who aren't pregnant, who haven't had any hysterectomy operations and who aren't in the period of menopause were included in the investigation using the non passible sampling technique and formed the sample of the investigation. The questionnaire, gynaecological exomination (standart checklist) and lab search techniques have been exerted in order to obtain data. The questionnaire form, the checklist, vaginal ph measurement and educational leaflet have been applied by the researcher. The internal validity of the standart checklist has been examined by ten specialist gynaecologists and has compromised on the adequateness of it. The logistic regression analysis was carried out so as to find out the reliability of the standart checklist and proved that the list was reliable in diagnosis. Number, percent, chi-square test, Fisher's exact test, Yates chi-square test, Mental-Haenszel test for linear association and also Cohen's Kappa conformity statistical test have been used in the evaluation of the data statistically. As a result of the evaluation of the data, the following results have been achieved.97 It has been found out that the women with a low education level have a high rate of catching vaginitis.Besides,it has been encounteredmore often intheaborted women, the ones preferring the IUD(intra uterin device)in the family planning,the ones who don't wash their hands before entering the toilet, the ones who use a small towel for drying, the ones who have a bath sitting on a wooden stool, the ones who don't change their underwear very often, the ones who use a piece of cloth during their menstruation, the ones who have a vaginal shower after sexual intercourse,the ones who have a change in the amount and the quality of discharge before and after menstruation. It has been discovered that the 53.3 % of the women applying to the polyclinic about some complaints such as discharge, pelvic pain, bleeding and erosion have normal vaginal flora, the 18,3 % of those suffer from Candida, the, 10,8 % of those from bacterial vaginasis, the 10,1 % of those from mix. infection, the 7,5 % of those have caught trichomonas infection. It has been determined that there is a good harmony in the analysis (according to the result üu cohen's harmony statistics) between the gynaecologic examination diagnosis and the lab diagnosis by the nurse by using the standart checklist (K = 0.88459). İn addition it has been found out that there is a hormony at the rate of K = 0.94747 between the diagnosis of the physician and the nurse. Midwives and nurses should enlighten the women and their husbands on the subject of the formation, expansion and the recurrance probability of the genital infections, one of the significant problems for the health of the women. Women should be able to gain the habit of attending gynaecological check-ups and they should be instructed how important the early diagnosis and treatment are by the midwives and nurses.97 It has been found out that the women with a low education level have a high rate of catching vaginitis.Besides,it has been encounteredmore often intheaborted women, the ones preferring the IUD(intra uterin device)in the family planning,the ones who don't wash their hands before entering the toilet, the ones who use a small towel for drying, the ones who have a bath sitting on a wooden stool, the ones who don't change their underwear very often, the ones who use a piece of cloth during their menstruation, the ones who have a vaginal shower after sexual intercourse,the ones who have a change in the amount and the quality of discharge before and after menstruation. It has been discovered that the 53.3 % of the women applying to the polyclinic about some complaints such as discharge, pelvic pain, bleeding and erosion have normal vaginal flora, the 18,3 % of those suffer from Candida, the, 10,8 % of those from bacterial vaginasis, the 10,1 % of those from mix. infection, the 7,5 % of those have caught trichomonas infection. It has been determined that there is a good harmony in the analysis (according to the result üu cohen's harmony statistics) between the gynaecologic examination diagnosis and the lab diagnosis by the nurse by using the standart checklist (K = 0.88459). İn addition it has been found out that there is a hormony at the rate of K = 0.94747 between the diagnosis of the physician and the nurse. Midwives and nurses should enlighten the women and their husbands on the subject of the formation, expansion and the recurrance probability of the genital infections, one of the significant problems for the health of the women. Women should be able to gain the habit of attending gynaecological check-ups and they should be instructed how important the early diagnosis and treatment are by the midwives and nurses.