Uretral akıntılı erkek hastalarda klamidyal antijenlerin ELISA ve fluoresan antikor yöntemleri ile araştırılması
Comparative assessment of chlamydial antigens in male urethral samples by ELISA and fluoresence antibody techniques
- Tez No: 44618
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1.1.1994 ile 1.5.1995 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Farabi Hastanesi Üroloji polikliniklerine uretral akıntı, disüri, kannağnsı, kasık ağrısı şikayatleri ile müracat eden 184 hasta üzerinde çalışıldı. Hastaların uretralanndan swab ile alınan örneklerin ELISA yöntemi ile C.trachomatis antijenleri araştırıldı. Bunun yanında meni ve idrar kültürleri de yapıldı. Hasta grubunu 19-40 yaş erkekleri oluşturdu. EIA ilel84 hastanın 34'ünde (%18.4) Chlamydia trachomatis (C.trachomatis) antijeni pozitif bulundu. C.trachomatis antijeni pozitif olan dört olgunun meni kültüründe Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae) üretildi. İkinci çalışma olarak 97 hasta üzerinde ELISA ve DFA yöntemleri karşılaştırmalı olarak çalışıldı. ELISA'da beş olguda C.trachomatis antijeni pozitif bulunurken DFA'da ise bir olguda C.ttachomatis antijeni pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present study was to detect C.trachomatis in male urethral samples by using ELISA. For this, a total of 184 samples from men (age range of 19-40) attending to the Urology Clinic of KTU Medical School with complaints of urethral discharge, disuria, burning and pain during urination were subjected to CHLAMYDIAZYME (Abbott) test according to manufacture's instructions. In addition, sperm and urine samples were investigated microbiologiacly for the presence of bacteria. The ELISA test detected 34 (18.4%) samples to contain C.trachomatis, four of which were also positive for N.gonorrhoeae. In another test set up using 97 samples, the presence of Chlamidia antigens was sought by using ELISA and DFA 5 out of 97 samples were pozitive in ELISA, while only samples was found pozitive in terms of C.trachomatis.