Değişik hasta materyallerinden izole edilen nonfermantif bakterilerin belirlenmesi
Identification of nonfermatif bacteries isolated from different specimens of patients
  1. Tez No: 44619
  2. Yazar: SEMA KALFA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada, K.T.Ü Farabi Hastanesi kliniklerine başvuran hastaların idrar, pü, yanık, kan vs. kültürlerinden izole edilen 65 tane nonfermantatif bakteri değerlendirmeye alındı. îzole edilen bu bakteriler API 20 NE kit sistemi ile identifiye edildi. İncelenen 65 örneğin 46 tanesi (%70.8) yatan hasta kültürlerinden, 19 tanesi (%29.2) poliklinik hasta kültürlerinden izole edildi. Bilindiği gibi nonfermantatif bakteriler hastane enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre bu bakteriler çoğunlukla yatan hastalara ait kültür örneklerinden izole edilmiştir. İncelenen 65 izolatın çoğunu P.aeruginosa (%68.0) oluşturdu ve bunu Acinetobakter türlerinin izlediği tesbit edildi. Klinik örneklerden izole edilen Nonfermantatif bakteri olarak en çok P.aeruginosa olduğu görülmüştür. P.aeruginosa suşlan en fazla idrardan, yaradan ve kulak akıntılarından izole edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study are appreciated 65 nonfermentatif bacteries, obtaining from urine, pus, burns, wounds, blood cultures etc. of patients appliing to clinics of Farabi Hospital of KTÜ. These isolated bacteries are identified with kits of API 20 NE system. 46 specimens from 65 investigating exemplars (70.8%) are cultures from hospitalised patients and 19 exemplars (29.2%) are cultures from polyclinic patients. Nonfermentatif bacteries, as to be know, are cause of hospital infections and in our studies these bacteries, by the majority, are isolated from species of hospitalised patients. Majority of our researching cultures (65 specimens) is constitute Ps. aeruginosa species (63.0%) ; Acinetobacter species are follow them. By the majority, cultures of Ps.aeruginosa are isolated from urine, wound and in cases of otitis externa.