Klinik örneklerden anaerob etkenlerin izolasyonu
Isolation of anaerob agents from clinical specimens
- Tez No: 44617
- Danışmanlar: PROF.DR. YURDANUR AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin çeşitli kliniklerinde yatan ve anaerob infeksiyon ön tanısı ile izlenen hastalardan alınan 130 örnekte anaerob bakteri izolasyonu ve identifikasyonu araşünlmıştır. örnek olarak; plevra sıvısı, püy, abse, bul sıvısı, transtrakeal aspirasyon sıvısı, bronş lavajı, lenf nodu, steril firça örneği, karaciğer absesi, asit sıvısı, abdominal kist, meni, safra, Bartholin kist sıvısı, kemik iliği, biyopsi materyali, beyin omurilik sıvısı ve beyin absesi gibi çeşitli örnekler çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışmada anaerob ortam olarak Jar sistemi kullanılmış olup, anaerobik atmosfer Gas Pak poşetleri ile sağlanmıştır. Bakteri üretiminde Thiyoglycolate broth, anaerob Blood Agar, Wilkens-Charlgen Agar, Schaedler Agar ve Broth ile Brucella Blood Agar gibi besiyerleri kullanılmıştır. 130 hastaya ait örnekler alınma yerlerine ve etkenlere göre incelendiğinde; 12 beyin abse örneğinde 15 tane anaerob, 4 tane aerob etken, 18 BOS örneğinde; 15 anaerob, 8 aerob etken, 7 parasentez örneğinde hiç anaerob bakteri izole edilemezken, 8 aerob bakteri izole edilmiştir. Aynı şekilde 2 hastadan alman bül örneğinde de anaerob etken görülmezken 2 aerob etken gözlenmiştir. İncelenen 4 biyopsi örneğinde 2 anaerob, 4 aerob etken, 5 alt solunum yolu örneğinde 5 anaerob, 1 aerob etken, 12 abdominal sıvı örneğinde; 1 anaerob, 13 aerob etken, 30 abse örneğinde 29 anaerob, 9 aerob etken, 14 püy örneğinde 4 anaerob, 15 aerob etken ile, 19 plevra örneğinde ise 6 tane aerob, 1 1 tane de aerob etken izole edilmiştir. Anaerob kültür amacıyla gelen 130 örnekte yapılan Gram incelemede mikroorganizma görülmesine rağmen üreme olmayan örnekler de olmuştur. Anaerob bakteri izole edilmesinde hasta örneğinin flora bakterileri ile bulaşmamış olması, doku veya doku sıvılarının aseptik koşullarda alınması, laboratuvara ulaştırılması ve taze besiyerlerine en kısa sürede ekim işlemlerinin yapılıp, anaerob ortamın sağlanmasının (konulmasının) çok önemli kriterler olduğu bu kültür çalışmamızda da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In the present study, isolation and identification of anaerobic bacteria were evaluated in the specimens of 130 patients who were prediagnosed with an anaerobic infection and hospitilized in the clinics of Faculty of Medicine, Osmangazi University. Pleural fluid, pus, abscess, bull fluid, transtracheal aspiration fluid, bronchial lavage fluid, lymphoid node, bronchial samples taken with sterilized brush, liver abscess, ascites fluid, abdominal cyst, spermium, bile fluid, Bartholine cyst fluid, bone-marrow, subdermal biopsy material, cerebrospinal fluid, brain abscess were studied specimens. Jar system and GasPAK packages were used to provide anaerobic environment. Thiyoglycollate broth or anaerobe blood agar or Wilkens-Charlgen agar or Schaedler agar or Schaedler broth or Brucella blood agar were used for anaerobic bacterial growth. Specimens of 130 patients were examined according to their origines and their possible infection sources. 15 anaerobic and 4 aerobic bacteria in 12 brain abscess; 15 anaerobic and 8 aerobic bacteria in 18 CSF; 2 anaerobic and 4 aerobic bacteria in 4 subdermal biopsy material; 5 anaerobic and 1 aerobic bacteria in lung specimens; 1 anaerobic and 13 aerobic bacteria in 12 abdominal specimens; 29 anaerobic and 9 aerobic bacteria in 30 abscess specimens; 4 anaerobic and 15 aerobic becteria in 14 pus specimens; 6 anaerobic and 11 aerobic bacteria in 19 pleural fluid specimens were isolated. There were no anaerobic bacteria but 8 aerobic bacteria isolation in 7 parasenthesis samples similarly, bull specimens from 2 patients showed no anaerobic growth but 2 aerobic bacteria. Microorganisms were showed in microscopy with Gram staining in 130 specimens but were not all of them growth in culture media. Our results indicate that samples sent for the examination of anaerobic bacteria should not be infected with the floral bacteria, tissue or tissue fluids should be taken under aseptic conditions and sent to the laboratory as soon as possible, and inoculation should be done immediately to the fresh media will increase the success of anaerobic bacterial isolation.