Türkiye'de denetimin gelişimi ve yeni gelişmeler ışığında denetimin dönen varlıklara etkisi ve bir uygulama
Development of the audit and the effect of audit over the current assets under new improvements and a implementation
  1. Tez No: 446317
  2. Yazar: MERVE ERÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türkiye'nin içinde bulunduğu muhasebe denetimi sorunlarının ele alındığı bu çalışmada veriler güncel tutulmuştur. Buna paralel olarak bu çalışmada 6102 sayılı Türk Ticaret Kanun'nda revize edilen denetim konuları incelenmiş ve bir işletmenin dönen varlıkları üzerinde denetim süreci uygulanmış ve bunun sonuçları üzerinde durulmuştur. Günümüzde işletme faaliyetleriyle oluşan işlemlerin, sayılarının çokluğu ve karmaşıklığı dolayısıyla ortaya çıkan doğru ve güvenilir bilgi ihtiyacı bağımsız denetime olan ihtiyacı arttırmıştır. Son yıllarda yaşanan muhasebe skandalları ve usulsüzlükleri, işletme yönetimleri ve bağımsız denetim firmalarına olan güveni sarsmıştır. İşletme ve işletme ile ilgili taraflar açısından olumsuzluk oluşturan bu durumun en önemli sebeplerinden biri, işletmede denetim sürecinin etkin bir şekilde rol oynamamasıdır. Sarbanes-Oxley Kanunu ile başlayan süreçte, denetim konusuyla ilgili ulusal ve uluslararası birçok düzenleme yapılmış ve bağımsız denetimin etkinliğinin işletme açısından önemi ortaya çıkarılmıştır. Yapılan düzenlemeler, işletme yöneticilerinin ve bağımsız denetçilerin sorumluluklarını arttırmıştır. Türkiye'de bu gelişmeler sonucunda ortaya çıkan TTK tasarısıyla Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu kurulmuş, denetimde yeni bir dönem başlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bağımsız Denetim, Bağımsız Denetçi, Denetim Skandalları, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu, Kamu Gözetimi Kurumu
Özet (Çeviri)
All these info have been kept up to date in this study that deals with the audit problems Turkey is having. The need of accurate and reliable information that appear with the wealth and the complexity of the numbers of the transactions that are formed with the operating activities has made the independent audit really necessary. The accounting scandals and irregularities recently going on has shaken the confidence towards the business management and independent audit firms. One of the main reasons for this situation that makes it unfavorableness with regards to the management and operational parties is that there is not an active independent audit process. In this process starting with the Sarbanes-Oxley Law, numerous national and international arrangements about audit have been made and the importance of an active independent audit has been emphasized. As a result of the regulations that were made, the responsibilities of the business executives and independent auditors have increased. A new era at the auditing has started with the accounting and auditing standards authority with the proforma of the Turkish Commercial Code and with the Constitution of the Accounting and Auditing Standards. KEY WORDS: Independent Audit, Independent Auditor, Independent Audit Scandal, 6102 Turkish Commercial Law, Public Oversight Board