Türkiye'de kamu harcamalarının ekonomik sınıflandırmaya göre incelenmesi: 1995 - 2015
Economic of state expenditures in Turkey according to the classification study: 1995 - 2015
- Tez No: 446320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı kamu harcamalarının ekonomik yapı üzerindeki ilişkisini analiz etmektir. Çalışmada 1995 – 2015 yılları arasındaki kamu harcamalarının ekonomik sınıflandırılmasının etkisi üzerinde durulmuştur. Kamu harcamaları anlatılırken harcamalara neden olan etkenler ve kamu harcamalarını ele alan görüşler üzerinde durulmuş ve ülkenin yıllar itibariyle harcama değerleri sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma idari (yönetsel ) ve iktisadi ( ekonomik ) sınıflandırma olarak ele alınmış ve sınıflandırma çeşitlerinin ülke payı içerisindeki değerleri incelenmiştir. Kamu harcamalarının yanında kamu gelirlerine de değinilmiştir. İncelenilen yıllar itibariyle vergi, harç gibi kamunun bütçesine katkıda bulunan kavramlar üzerinde de durulmuştur. Dönemler içerisinde elde edilen değerler ülke ekonomisinin nasıl bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuş, hem GSYH' nin hem de kamu harcamalarının ekonomi içindeki payları ortaya çıkmıştır. Kamu harcamalarında da ülkenin içinde bulunduğu duruma göre bazı dönemlerde artış yaşanırken bazı dönemlerde de azalma olmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kamu Harcamaları, Kamu Gelirleri
Özet (Çeviri)
Aim of this study is analysing the effect of government expenditures on economic structure. In this study, the effect of economic classification of government expenditures between 1995-2015 has been emphasized. While explaining government expenditures, causes of them and arguments about them are emphasized. Expenditure amount of the country is also classified year by year in this study. Classification was taken into consideration from governmental and economic point of view. The values of these classification parts within the countryshare were examined. Besides government expenditures, public revenue items were also mentioned. Concepts like taxes and fees, which contribute government budget, have also been stressed on behalf of the examined years. Gathered data values within the period showed the Turkey's economic structure. Shares of both GDP and government expenditures within the economy have been revealed. There have been ups and downs in the amaount of government expenditures due to the economic state of the country from period to period. KEY WORDS: Government expenditures, public revenue