Türkiye'de kamu harcamalarının ekonomik sınıflandırmaya göre analizi (1980-1995)
  1. Tez No: 62156
  2. Yazar: FERHAT B. ÖZGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CEMAL SİVASLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
-1- öz Bu yükseklisans tezinde 1980-1995 döneminde, Türkiye'de konsolide bütçe harcamalarının özellikle savurganlık açısından ayrıntılı bir ekonomik değerlendirmesi yapılmaktadır. İstikrar ve yapısal uyumu gerçekleştirici bir kamu harcama politikasının belirlenmesinde, kamu harcamalarında verimliliğin önemi vurgulanmaktadır. Ekonomide, en uygun kamu harcama düzeyinin belirlenmesinde, harcamaların miktarından daha çok, büeşiminin önemli olduğu iddia edilmekte, alt harcama kalemlerinin miktar ve oran olarak olması gereken düzeye çekilmesi halinde, kamu harcamalarının da en uygun düzeye geleceği savunulmaktadır. Türkiye'de, kamu harcamalarının miktar ve bileşiminin, yanlış olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. ABSTRACT This dissertation attempts to make a detailed economical assessment of the consolidate budget expenditures in Turkey in the period of 1980-1995 from the veiwpoint of extravagance. It emphasizes on the importance of efficiency in determining the public expenditure policy that ensures the stability and structural adaptation. The study asserts that the composition of the public expenditure is more important than its amount in determining the optimum level of the public expenditure in the economy. It maintains that if the public expenditure items were reduced to the optimum level in amount and proportion, the total public expenditure would be at the optimum level. The study concludes that the amount and composition of the public expenditure in Turkey are wrong. KEYWORDS Kamu Harcamaları Public Expenditures Kamu Harcama Politikası Public Expenditures Policies Bütçe Harcamaları Budget Expenditures Bütçe Politikası Budgetary Policy Bütçe Açıklan Budget Deficits
Özet (Çeviri)