6360 Sayılı yasanın kamu hizmetlerinin sunumuna etkisi: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği
Law no. 6360 presentation of the impact of public services: The case of Metropolitan Municipality Balıkesi̇r
  1. Tez No: 446321
  2. Yazar: SEYFETTİN DAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
6360 sayılı Yasayla Türkiye'de yerel yönetim sistemine yeni bir düzenleme dâhil edilmiş, illerin idari yapısında, yerel yönetimlerin mali düzeninde, yerel siyasete katılım durumunda, yerel halka hizmet sunumunda ve planlama konularında değişimler yaşanmıştır. 6360 sayılı Yasayla Balıkesir İli'ne büyükşehir belediyesi statüsü verilerek iki yeni ilçe kurulmuş, belde belediyeleri ve köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülmüştür. İl sınırları içinde yaşayanların siyasi katılımla ilgili durumu değişmiştir. Yerel halka belediye muadili hizmet sunan il özel idaresi kaldırılarak benzer nitelikteki hizmetlerin tek elden sunulması amaçlanmıştır. Belediyelerin mali kaynaklarında önemli oranlarda değişiklikler yapılmıştır. İmar, planlama, su ve kanalizasyon idaresi konusunda tüm yetkiler merkezileştirilerek büyükşehir belediyesinde toplanmıştır. Çalışmaya kamu hizmetlerinde idarî yapılanma konusu ile başlanmış, ülkemizin yerel yönetim yapısından bahsedilmiş, Balıkesir'in tarihi, idarî ve siyasî yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Alan çalışmamızda; Balıkesir İlinde bulunan belediye başkanları, başkan vekilleri ve başkan yardımcılarından oluşan toplam 55 kişi ile anket yapılmış, 6360 sayılı Yasanın kamu hizmetlerinin sunumuna olan etkileri, SPSS Statistics 22 WİN programıyla çözümlenerek belirlenmeye çalışılmıştır.“6360 sayılı Yasayla yeni büyükşehir belediyelerinin kurulması ve mevcut büyükşehir belediyelerinin de idari ve hizmet sınırlarının il ve ilçe sınırlarına genişletilmesinin olumlu yönetimsel gelişme olduğu”hipotezi test edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 6360, Hizmet Sunumu, Yerel Yönetim, Balıkesir BüyükĢehir Belediyesi.
Özet (Çeviri)
6360 numbered Law have been to Turkey, including a new regulation structurally the local government system, the administrative structure of the provinces, the financial system of local government, in case of participation in local politics, there have been changes in local public service delivery and planning. Law No. 6360 Balıkesir province given the status of metropolitan municipality established two new districts, removing the neighborhood was transformed into a legal entity of the municipalities and villages of the region. condition associated with political participation of people living in the province have changed. removing the special provincial administration provides equivalent services to local community council is intended to provide one-stop services of a similar nature. Changes were made in substantial financial resources of municipalities. Zoning, planning, centralizing all powers to the water and sewerage authority is concentrated in the metropolitan municipalities. The study began with an administrative structure issues in the public service of our country mentioned the local government structures, Balıkesir history provides information about the administrative and political structure. Field study; Mayors in Balıkesir Province, vice chairman and a survey was conducted with a total of 55 people, consisting of the vice president, the effects of the provision of public services in 6360 numbered law, were determined by analyzing the SPSS Statistics 22 Win program. "Law No. 6360 on the establishment of a new metropolitan municipalities and metropolitan municipalities of existing administrative and managerial services limits are positive developments that limit the expansion of the cities and towns' hypothesis tested. KEYWORDS: 6360, Service Delivery, Local Government, Balıkesir Metropolitan Municipality.