Teknoloji göstergelerinin ihracat üzerindeki etkisi: OECD örneği
The impact of technology indicators on export; OECD case
  1. Tez No: 446322
  2. Yazar: SAADET SALMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kıt kaynakların dağılımı ve etkin kullanımı ile başlayan dış ticaret, günümüz küreselleşen dünyada, ülkelerin ekonomik büyümesi ve uluslararası rekabet gücünü sağlaması için önemli bir ekonomik faaliyettir. Dış ticaretin ana kalemi ihracat ise milli geliri etkileyen en önemli unsurdur. Literatürde ihracat, döviz kurlarındaki değişmeler ve ülkelerin milli geliri ile ilişkilendirilmiştir. Fakat son elli yılda teknolojinin ihracat üzerindeki katkısı yadsınamaz hale gelmiştir. Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için teknoloji yatırımları ve üretimleri, dış ticareti geliştirici ve ihracatı artırıcı bir unsurdur. Bu çalışmada, OECD'ye üye ülkelerin teknoloji göstergeleri ile ihracat performansları arasında bir ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Teknoloji göstergeleri olarak ARGE faaliyetleri, patent hakları, yüksek teknolojili ürün ihracatı kullanılmış, ülke verileri panel veri analiziyle incelenmiştir. Bu konuda literatürde mikro ve makro düzeyde yapılmış birçok çalışma gibi, teknoloji birikiminin ihracatı pozitif yönde etkilediği varsayımından hareket edilmiştir. OECD'ye üye otuz dört ülke verileriyle, 1981-2014 yılları arasında yapılan teknoloji göstergelerinin ihracatı artırıcı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ġhracat, Teknoloji, ARGE, Patent, BiliĢim ve ĠletiĢim Teknolojileri
Özet (Çeviri)
Initiated with the distribution and effective use of scarce resources; foreign trade is an important economic activity in today's globalised world to ensure economic growth and international competitiveness of the countries. Export, namely the main item of foreign trade, is the most important aspect affecting national income. In the literature, export is associated with the national income of the country and changes in foreign exchange rates. But the contribution of technology to the export, over the last fifty years has become undeniable. Technology investments and production for sustainable economic growth are the elements which help development of the foreign trade and an increase in the export. In this study, the existence of a relationship between technology indicators and export performance of the OECD member countries was investigated. R&D activities, patent rights, high-tech product export were used as technology indicators and data of countries was analyzed by panel data analysis. In a similar vein to many studies conducted in this domain on both micro and macro levels; this study is based on the assumption that technology accumulation has a positive impact on export. Data of thirty-four OECD member countries showed that the technology indicators between 1981-2014 had an increase affect on the export. KEYWORDS: Export, Technology, R&D, Patents, Information and Communications