Sağlık ekonomisi ve etkileri Aydın örneği
Health economics and effects the case of Aydın
- Tez No: 446323
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, sağlık hizmetleri ve sağlık ekonomisi genel hatlarıyla incelenmiş olup; Aydın İli özelinde sağlık harcamalarının fert başı gelire olan etkisi ekonometrik olarak test edilmiştir. Eş-bütünleşme yönteminin kullanıldığı çalışmada, TR32 (Aydın, Denizli, Muğla) illerinde yapılan sağlık harcamalarıyla, TR32 illerinin ekonomik büyümeleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Ampirik bulgulara göre, sağlık harcamaları ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilemiştir. Sağlık harcamalarındaki bir birimlik artış ekonomik büyümeyi 0.15 birim artırmıştır. Bu sonuç teorik beklentimizle aynı olup; literatürde yapılmış çalışmaların sonucuyla uyumludur. Bu yüksek lisans tezi genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın konusuna yönelik tanımlara ve kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümde ilk olarak sağlık hizmetleri ve sağlık ekonomisinin dünyadaki eğilimi ve Türkiye'de sağlık hizmetleri ve sağlık ekonomisinin gelişimi verilmiş, Aydın İli özelinde sağlık hizmetleri, sağlık harcamaları ve sağlık ekonomisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise sağlık ekonomisinin ampirik literatürü incelenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu'nun, İstatistikî Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre Aydın İli TR32 ismiyle adlandırılan (Aydın, Denizli, Muğla) grubunda yer almaktadır. TR32 (Aydın, Denizli, Muğla) illerinde yapılan sağlık harcamalarının, TR32 bölgesi içinde yer alan bu üç ilin ekonomik büyümesine katkısı yine çalışmanın üçüncü bölümünde ekonometrik olarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular teorik çerçeve kapsamında yorumlanmıştır. ANAHTAR KELĠMELER: Sağlık Hizmetleri, Sağlık Ekonomisi, EĢ-bütünleĢme Yöntemi, TR32 Bölgesi
Özet (Çeviri)
This study deals with health services and health economics in general terms and it provides an econometrics test on health expenses per capita in Aydın Province. This study analyzes the relation between the economic growth in TR32 provinces (Aydın, Denizli and Muğla) and health expenses in these provinces. According to empirical findings health expenses influenced economic growth positively. A small increase in health expenses increased economic growth about 0.15 percent. This result conforms to our expectations and it is also compatible with the results of other studies in the literature. This postgraduate thesis consists of three main chapters. The first chapter includes the definitions and theoretical framework related to the topic of this study. The second chapter first of all deals with the trends on the world regarding health services and health economics, and the development of health services and health economics in Turkey and then discusses the health services, health expenditures and health economics especially in the province of Aydın. The third chapter addresses the empirical literature on health economics. Aydın Province is within the group called TR32 (Aydın, Denizli and Muğla) according to the classification of Statistical Regional Units of the Turkish Statistics Institute. The contribution of health expenditures in the group TR32 (Aydın, Denizli and Muğla) into the contribution to economic growth was econometrically analyzed and discussed in theoretical framework in the third chapter. KEYWORDS: Health Services, Health Economics, Co-integration Method, TR32 Region