İdrar inkontinanslı kadınların ürodinamik çalışma ile değerlendirilmesi
Urodynamic evaluation of urinary incontinence in women
- Tez No: 44640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALDUN GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
41 ÖZET: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına idrar inkontinansı ile başvuran 96 hastaya öykü ve fizik muayene sonrası ürodinarnik çalışma yapılıp, çalışma sonuçlan ile öykü bulgular arasındaki ilişki değerlendirilip, semptomların güvenirliği incelenmiştir. Öyküye göre tanı dağılımı; %34.4 GSİ, %25 Dİ, %33.3 Mİ ve %7.3 kontinans şeklindedir. Ürodinarnik çalışma sonrası konulan tanı dağılımı ise %38.5 GSİ, %20.8 Dİ, %16.7 Mİ ve %23.8 kontinansdır. Tüm vakalar için öykünün doğru tanı koyma başarısı %60.4 bulunmuştur. Öykü ile doğru tanı koyma başarısı GSİ'de %73, Dİ'nde %60, Mİ'da%75'dir. Her bir semptomun ayrı ayrı incelenmesinde stress ve urge inkontinans semptomlarının inkontinans tipinin tayininde yardımcı olmakla birlikte çok hassas olmadıkları gözlenmiştir. Urgency, pollakiüri, noktüri ve noktürnal enürezin inkontinans tanısında çok fazla önemi tesbit edilememiştir. Öykü ve fizik muayenenin inkontinans tanısında çok başarılı olamadığı, mutlaka ürodinarnik çalışma ile kombine edilmesi gerektiği sonucuna varmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
42 URODYNAMIC EVALUATION OF URINARY INCONTINENCE IN WOMEN: A total of 96 women with complaint of urinary incontinence has been assessed by history, physical examination and urodynamic study in the department of Obstetrics and Gynecology, Gazi University Faculty of Medicine. We investigated the value of patient's history by comparing it with urodynamic diagnosis accepted as“gold standard”in the diagnosis of urinary incontinence. There was no statistically significant relationship between final urodynamic diagnosis and age, parity, menopause. Patient's history revealed that %34.4 of women had genuine stress incontinence (GSI), %25 had detrusor instability (DI), %33.3 had mixed incontinence (MI) and %7.3 had been found to be continent. Final diagnosis after urodynamic study showed that %38.5 of women had GSI, %20.8 had DI, To 16.7 had MI and %23.8 had no incontinence. Overall correct diagnosis of history was %60.4. It was %73 for GSI, %60 for DI and %75 for MI cases. Stress incontinence and urge incontinence symptoms, although most reliable complaints in the diagnosis of urinary incontinence, were not very specific. Urgency, frequency, nocturia and nocturnal enuresis were not helpful for distinguishing stable and unstable bladders.43 As a result, patient's history and physical examination are not very valuable tools for the diagnosis of urinary incontinence and they must be accompanied by urodynamic study for the final diagnosis.