Anormal uterin kanamalı olgularda pipelle ile konvansiyonel D ve C'nin karşılaştırılması
Comparison of the pipelle sampler with conventional dilatation and curetage in patients with abnormal uterine bleeding
- Tez No: 44639
- Danışmanlar: PROF.DR. KUTAY BİBEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
46 ÖZET Bu çalışma anormal uterin kanama etyolojisinin saptanmasında Konvansiyonel D&C ve alternatif bir yöntem olarak pipelle kullanımını karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya anormal uterin kanaması olan 1 10 olgu dahil edildi. Bunların 18 (%16.3)'ini postmenopozal kanamalı hastalar oluşturuyordu. Konvansiyonel D&C“altın standart”olarak alındığında pipelle'nin sensitivitesi %89.5, spesifitesi %64.2, pozitif prediktif değeri % 94.5, negatif prediktif değer %47.3 olarak bulunmuştur. Tüm hastalarda ve pre-postmenopozal hastalarda elde edilen materyalin yeterliliği balonundan fark bulunamamıştır (P=0.463 1), (P=0.7671), (P=0.0679). Tüm hastalarda ve premenopozal hastalarda iki yöntemlede elde edilen materyalin kalitesi benzerdir(P=0.2584), (P=1.000). Postmenopozal hastalarda ise materyal kalitesi farklı bulunmuştur (P=0277).
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY This study is designed to compare conventional method of dilatation and curettage and pipelle as an alternative way to diagnose the etiology of abnormal uterine bleeding. 1 10 cases with abnormal uterine bleeding were included in the study. Eighteen (16.3 %) cases of them suffered from postmenopausal bleeding. Pipelle' s sensitivity, specificity positive and negative predictive value were found to be 89.5%, 64.2%, 94.5% and 47.3% respectively when conventional D&C was taken as“gold standard”. There found to be no difference between the two methods in terms of the quantity of the obtained material. (P=0.4631), (P=0.7671) (P=0.0679). When quality of the material was considered, it was quite similar for all the patients and for premenopausal patients (P=0.2584), (P=1.000) although quality was different for postmenopausal patients (P=0277). Pipelle is an easy technique to use, it is cheap, neither cervical dilatation nor analgesia and anesthesia are required.