Mid üretral sling ameliyatı geçiren kadınların memnuniyet ölçekleri ile ürojinekolojik değerlendirme ve ürodinamik inceleme sonuçlarının ilişkilendirilerek geç dönem cerrahi başarının ortaya konulması
Long term outcome of women undergoing mid-urethral sling surgery with urogynecological evaluation, urodynamic examination and patient reported outcome measures
  1. Tez No: 623098
  2. Yazar: ŞAHİN KAAN BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mid Üretral Sling Ameliyatı Geçiren Kadınların Memnuniyet Ölçekleri Ürojinekolojik Değerlendirme Ve Ürodinamik İnceleme Sonuçlarının İlişkilendirilerek Geç Dönem Cerrahi Başarının Ortaya Konulması Amaç: Mid-üretral sling cerrahisi geçiren hastaların ürojinekolojik muayenelerinin ve hasta merkezi memnuniyet ölçeklerinin değerlendirilmesi, bu bulgulara göre orta-uzun dönem cerrahi başarının ortaya konması ve tüm bulguların ilişkilendirilerek cerrahi sonuçların yorumlanmasıdır. İkincil olarak da hastaların cerrahiden beklentisinin ne oranda karşılandığını sorgulayan Görsel Analog Skala (Visual Analogue Scale; VAS)'ın Hasta Merkezli Memnuniyet Değerlendirme Ölçeği (Patient Global Impression Of Improvement; PGI-I) ile korelasyonunun değerlendirilmesi ve yeni bir hasta merkezli başarı ölçeği olarak kullanılabilirliğinin saptanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya daha önce MUS cerrahisi geçiren ve Ocak 2018 ile Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'ne kontrol amaçlı başvuran hastalar dahil edilmiştir. Kısa dönem takipli hastalar (ilk 1 yıl) çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalara rutin ürojinekolojik muayeneler, ambulatuar ürodinami, PGI-I ölçeği ve VAS uygulanmıştır. PGI-I ölçeğine göre hastalar gruplandırılmıştır. Hastaların objektif ve subjektif kriterlere göre kuruluk oranları ve bunları etkileyen faktörler irdelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hasta sayısı 58'dir. Bu hastaların PGI-I ölçeğine göre memnuniyet oranı % 44,8 olarak bulunmuştur. Başvuru şikayeti, öksürük testi, ped testi, ürodinamik inceleme bulgularına göre kuruluk oranları ise sırasıyla % 50, %65,5, %38,8 ve %36 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Long Term Outcome Of Women Undergoing Mid-Urethral Sling Surgery With Urogynecological Evaluation, Urodynamic Examination And Patient Reported Outcome Measures Aim: The aim of this study was to assess the long term surgical outcomes of women who underwent mid-urethral sling surgery with urogynecological evaluation and patient reported outcome measures and associating these conditions to reveal long term surgical outcome. The secondary outcome was to evaluate the correlation of Visual Analogue Scale (VAS) and Patient Global Impression Of Improvement (PGI-I) as an index of how patients' expectations from surgery were met in patient reported outcome measure. Materials and Methods: Patients whit a history of MUS surgery and presented at the Gynecology Outpatient Clinic of Ankara University Obstetrics and Gynecology Department for a control visit between January 2018 and April 2019 were included in the study. Patients with a short-term follow-up (within first year of surgery) were excluded from the study. Routine urogynecological examinations, ambulatory urodynamics, PGI-I scale and VAS were performed. The patients were grouped according to PGI-I scale. Dryness rates of the patients as assessed via objective and subjective criteria and the factors affecting the dryness rates were investigated. Results: The number of included patients was 58. Fourty-four percent of the patients reported satisfaction with their surgery according to PGI-I. Patient dryness rates were 50%, 65.5%, 38.8% and 36%, as assessed with urinary incontinence complaints, cough test, pad test and urodynamic examination findings, respectively.