IVF ve GIFT uygulanacak olgularda saf FSH ve HMG ile ovulasyon indüksiyonun karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Induction of ovulation with pure FSH and HMG in IVF and GIFT procedures. A comparative study
- Tez No: 44642
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET H. İDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
48 ÖZET Polikistik ovaryumu olan olguların ovulasyon indüksiyonu her zaman başarılı olmamaktadır. Bu olguların endojen Luteinizan hormon düzeyi yüksek olduğu için, folikül stimulan hormon (FSH) içerikli preparatlann daha başarılı olacağı bildirilmiştir. Bu noktadan hareket ile çalışmamızda İn vitro fertilization-Embryo transfer (IVF-ET) veya Gamet intrafallopian transfer (GIFT) uygulanacak PCO olgularında menopoz gonadotropin (hMG) ile saflaştınlmış FSHın etkilerini karşılaştırdık. PCO tanısı konmuş 20 olgu çalışma kapsamına alındı. Bunların hepsinde kısa protokol GnRH analogu ile hipofiz duyarsızlaştırıldı. Olguların 10una saflaştınlmış FSH, diğer 10una da hMG verildi. Adetin 3. günü serumda ve ovum aspirasyon günü serum ve folikül sıvısı hormon değerlerini [estradiol (E2), luteinizan hormon (LH), FSH, testosteron (T), anrostenedion (AD), dehidroepianrostron (DHEAs), insülin-like growth factor-1 (IGF-1), insülin ] ölçmek için örnekler alındı. FSH grubunda olguların 6sına GIFT, 4üne IVF yapıldı. hMG grubunda ise olguların 3üne GIFT, 7sine IVF uygulandı. Sonuç olarak her iki tedavi grubunda gelişen folikül sayısı, folikül çapı, oosit sayısı, kullanılan ampul sayısı, endometrium gelişmesi, fertilizasyon ve bölünme oranı arasında istatiksei olarak fark bulunmadı (P>0.05). hMG grubunda 3 klinik gebelik meydana geldi.
Özet (Çeviri)
49 ABSTRACT induction of ©vuiation with pur@ FSH and HBfiG in l¥F and G8FT procedures. Â comparator© study. The induction of ovulation in patients with PCO is not always successful^ achieved, it has been proposed that administration of pure FSH preparations to these patients my achieve better results because of elevated levels of endogenous LH in these cases. This study, compares the effects of human menopausal gonadotropin (hMG) and pure FSH therapy in PCO patients who were accepted to the in vitro fertilization - embryo transfer (IVF-ET) and garnet intrafallopien transfer (GIFT) programmes. The study group was composed of 20 patients diagnosed as PCO. Desensitization of the pituitary was achieved with“short-protocol”GnRH analogue administration. 10 patients received pure FSH, while hMG was administered to the other 10 patients. Blood samples on the third day of Menstruation and blood as well as follicular fluid samples on the aspiration day were taken to measure the levels of E2, LH, FSH, T, AD, DHEAs, insulin, in the FSH group. GIFT was applied to six patients and IVF-ET to the other four patients, in the hMG group. GIFT was applied to 3 patients and IVF-ET to the remaining 7 patients. The following parameters were evaluated in both of the therapeutic groups: the number of developing follicules, follicular diameter, number of oocytes, total amount of vials administered, endometrial development, fertilization and cleavage rates. We found no statistical significanse in these parameters (P>0.05). The number of mature oocytes and clinical pregnancy ratio was higher in the hMG group. However, in this group one patient developed mild Ovarian Hyperstimulation syndrome (OHSS). İn both of the study groups, lowering of serum LH and insulin levels were observed after therapy, while E2 and AD levels raised. The adrenal gland was stimulated by the gonadotropin treatment; the serum DHEAs levels raised in both of the groups. This elevation was more pronounced and statistically significant in the pure FSH grup. We found positive correlation between serum E2 and AD levels with the number of mature oocytes obtained. This observation demonstrates that the serum and follicular fluid E2 and AD levels is a good indicator of proper50 oocyte maturation. Serum DHEAs levels found to be elevated in both of the groups aftre the gonadotropin treatment for superovulation and the increase in FSH group was statistically significant. E2 levels were low but DHEAs levels was significantly high in FSH group. On the other side low levels of E2 and high levels of DHEAs precursor in E2 production. It is concluded that high levels of folliculer testosteron dose not cause follicular atraesie.