Synthesis and investigation of copolymerization behaviour of new methacrylate copolymers having nitro substitüed aryl ketones
Nitro sübstitüe aril keton grubu ihtiva eden yeni bir metakrilat monomerinin sentezi ve kopolimerizasyon davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 446426
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın ilk basamağında 2-bromo-4-nitro asetofenon, sodyum metakrilat varlığında, asetonitril çözücüsünde, 70-80 0C' de etkileştirilerek yerdeğiştirme tepkimeleri yardımıyla 2-(4nitrofenil)-2-oksometil-2-metilprop-2-enoat(NFM) monomeri sentezlendi ve karakterize edildi. Daha sonra NFM monomerinin homopolimeri, cam ampul içerisinde, azot atmosferi altında, azobisizobütironitril(AIBN) başlatıcısı ile 1,4- dioksan çözücüsünde 650C sıcaklıkta sentezlendi. Glisidilmetakriklat(GMA) ve 1,2-(4nitrofenil)-2-oksometil-2-metilprop-2-enoat(NFM) monomerlerinin AIBN başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsü varlığında 65 0C sıcaklıkta kopolimerleri sentezlendi. Monomerin, homopolimerin ve kopolimerlerin yapıları, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Kopolimer bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Homopolimer ve kopolimerlerin termal davranışları termogravimetrik analiz(TGA) ile incelendi. Sentezlenen polimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları diferansiyel taramalı kalorimetre(DSC) ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis; firstly, 2-(4-nitrofenil)-2-oksomethyl-2-methylprop-2-enoat(NFM) monomer was synthesized from the nucleofilic reaction of 2-bromo-4-nitroacetophenon with sodiummethacrylate in acetonitrile solution at 70-80 0C and characterized. Afterwards homopolymer of NFM was synthesized in 1,4-diooxone solvent by using azobisisobutyronitrile(AIBN) as an initiator at 65 0C and under nitrogen atmosphere in the flask glass. Copolymers of NFM with glycidylmethacrylate(GMA) were prepared in 1,4-dioxane solution by using AIBN as an initiator at 65 0C. Monomer, homopolymer and copolymer structures were characterized by using IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spectroscopic techniques. Copolymer counpositions were determined by elementel analysis. The thermal behaviours of homopolymers and copolymers were investigated by using thermogravimetric analysis(TGA). The glass transition temparatures(Tg) of the synthesized polymers were determined by differential scanning calorimetry(DSC).