Direkt soğutmalı döküm yönteminde sıvı metal kalitesi ve döküm şartlarının nihai ürün kalitesine etkisi
Effects of molten metal quality and casting conditions on the end product quality in direct chill casting method
  1. Tez No: 446442
  2. Yazar: ARDA YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DIŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Direkt soğutmalı döküm yöntemi sıcak hadde kütükleri, ekstrüzyon biyetleri ve tekrar ergitme için T şeklinde külçelerin üretiminde kullanılan önemli bir yöntemdir. Her döküm türünde olduğu gibi nihai ürün kalitesini belirleyen en önemli unsur sıvı metal kalitesidir. Sıvı metal kalitesi de doğrudan döküm şartlarına bağlıdır. Bu çalışmada mutfak eşyaları için alüminyum 1050 alaşımından disk üretimi yapan bir işletmede nihai ürünlerin kalite sorunları incelenmiş, sıvı metal temizlik yöntemleri, yolluk tasarımları ve sıvı metal kalitesi ölçüm yöntemleri üzerine çalışılmış, döküm kalitesi iyileştirilmiş ve sonuçlar irdelenmiştir. Bu çalışma sonucu sakin ve türbülanssız sıvı metal akışının önemi, gözenekli refrakter tuğla ile sıvı metal temizliğinin etkileri ve bifilm indeks metodunun etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Direct chill casting is an important casting method for production of extrusion billets, hot rolling ingots, and remelt T ingots. Like every casting method, melt quality effects end product quality. Melt quality is directly related to casting conditions. In this study in a production facility which produces thin aluminum discs with Al 1050 alloy for kitchenware industry, melt treatment options, launder designs were examined and results are shown. It was shown that quiescent and turbulance free flow, porous plug degassing are adequate melt quality practices and bifilm index is an effective melt quality measurement.