Evaluation of the efficiency increment potential for francis turbines using CFD analysis
Francis tipi türbinlerin verim artış potansiyellerinin HAD analizi ile incelenmesi
- Tez No: 446461
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Francis türbini hidroelektrik santrallerde sıklıkla kullanılan bir hidrolik türbin tipidir. Bu tezde Francis tipi bir türbin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizi kullanılarak analiz edilmiş ve enerji üretim performansı açısından daha iyi bir tasarım önerilmiştir. İlk olarak mevcut türbinin performansı HAD ile analiz edilmiş, muhtemel kavitasyon bölgeleri belirlenmiş ve türbinin tasarım noktası tepe eğrileri kullanılarak bulunarak santralde yapılmış olan verim ölçümü sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Daha sonra türbinin genel verimini artırmak ve kavitasyonsuz çalışma aralığını genişletmek için iyileştirme çalışması yapılmıştır. Mevcut türbinin ve yeni tasarlanan iyileştirilmiş türbinin enerji üretim performansları 2 farklı senaryo için karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar toplam enerji üretiminde yüzde 2.84, en yüksek verim değerinde ise yüzde 2.2 artış göstermiştir. Son olarak yenileme çalışmaları için bir yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Francis turbine is a widely used hydraulic turbine in hydropower plants. This thesis analyzes a Francis turbine using Computational Fluid Dynamics (CFD) analysis and offers an improved design in case of energy production. First the initial performance of the turbine is analyzed using CFD analysis, possible cavitation regions are evaluated and design point of the turbine is found using hill chart method and compared with the on-site efficiency measurement results. Then an optimization study is held to improve overall efficiency and the cavitation free working range. Energy production performances of the existing and new designed turbine are compared for 2 different rehabilitation scenarios. Calculations show that 2.84 percent increment in overall energy production and 2.2 percent increment in maximum efficiency is possible. Finally the method for rehabilitation is offered.