Examination of interaction between pre-service chemistry teachers' pedagogical content knowledge and content knowledge in electrochemistry
Öğretmen adaylarının elektrokimya konusunda pedagojik alan bilgisi ve konu alan bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 446460
- Danışmanlar: PROF. DR. YEZDAN BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı kimya öğretmen adaylarının pedagojik alan bilgilerinin (PAB) ve kimya alan bilgilerinin elektrokimya konusunu öğretirken nasıl etkileştiğini araştırmaktır. Kimya öğretmenliği programındaki öğretmenlik uygulamaları dersine kayıtlı 2 tane kimya öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Çalışma kapsamında PAB tüm alt bileşenleri çalışılmıştır. PAB ve kimya alan bilgisi arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamayabilmek ve derinlemesine bilgi edinebilmek için nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve katılımcılar amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Veriler, elektrokimya konu alan testi, içerik gösterimi, yari yapılandırılmış görüşmeler, sınıf gözlemleri ve gözlem notları ile toplanmıştır. Sonuçlar konu alan bilgisinin ve pedagojik alan bilgisinin bağlantılı bilgi türleri olduğunu ancak aralarında doğrusal orantılı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Diğer bir deyişle öğretmenin pedagojik alan bilgisinin gelişebilmesi için belli bir seviyede alan bilgisine ihtiyaç vardır, ancak iyi seviyedeki alan bilgisi aynı oranda iyi bir pedagojik alan bilgisini garanti etmez. Alan bilgisinde eksiklikler olan öğretmen adayının öğrencilerin sahip olabileceği kavram yanılgılarını belirlemesinde, müfredattaki konu bağlantılarını yapmasinda ve konuya özgü öğretim stratejilerini etkili kullanmasinda zorluklar yaşadığı tespit edilmiştir. Konu alan bilgi seviyesindeki değişikliklerin öğretmen adaylarının alana özgü öğretim stratejilerinin seçiminde, öğrencilerin anlama bilgisini ölçmek için strateji belirlenmesinde ve fene karşı yönelimlerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları öğretmen eğitimi programlarının öğretmen adaylarının hem konu alan bilgisini hem de pedagojik alan bilgilerini geliştirmeye odaklanmalı ve buna uygun eğitimler verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the interaction between pre-service chemistry teachers' pedagogical content knowledge (PCK) and content knowledge (CK) while teaching electrochemistry. Two pre-service chemistry teachers enrolled in practice teaching course in chemistry education program. All PCK components were studied in the current study to examine participants' PCK. In order to get detailed information and understand deeply the interaction between CK and PCK, qualitative methodology was used and the participant were selected through purposeful sampling. Data were collected through electrochemistry content test, Content Representation (CoRe), semi-structured interviews, stimulated recall interviews, classroom observations and field notes. Results indicated that CK and PCK were correlated knowledge bases but they are distinct and there is no direct proportional correlation between them. In other words, basic level of CK is a prerequisite for developing PCK, while a high CK does not affect a high PCK to the same extent. Pre-service teachers with weak content knowledge had problems in recognizing students' possible misconceptions, using vertical and horizontal relations in the curriculum and using the topic specific instructional strategies effectively. The level of content knowledge did not have strong impact on choices of subject specific instructional strategies, how to assess students' understanding, science teaching orientations of pre-service teachers. Teacher education programs should focus on activities that improving both content knowledge and pedagogical content knowledge of pre-service teachers.