Psoriasis vulgarisde natural killer hücre aktivitesi, serum immünglobulinleri IgG, IgA, IgM, kompleman proteinleri C3, C4 ve serum çinko düzeylerinin incelenmesi
Natural killer cell activity, serum immunoglobulins IgG, IgA, IgM, complement proteins C3, C4 and serum zinc levels in patients with psoriasis vulgaris
  1. Tez No: 44647
  2. Yazar: GÜLER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Psoriasis vulgarisli hastalarda immün sistemin rolü araştırılmıştır. Bu amaçla hastalarda seram immünglobulinlerinden IgG, IgA, IgM, kompleman proteinlerinden C3, C4, serum çinko (Zn) düzeyleri ve Natural Killer (NK) hücre aktivitesi çalışılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen uzun bir süredir sistemik tedavi almamış psoriasisli hastaların deri lezyonlan toplam vücudun %10' dan daha azdı ve hastalık durağan dönemde idi. Kontrol grubu olarak aynı cinsiyet ve yaş grubunda olan kişiler seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of the immune system in psoriasis vulgaris patients was investigated. For that purpose, from patients' seram immunoglobulins IgG, IgA, IgM, from complement proteins C3, C4, serum zinc (Zn) levels and Natural Killer (NK) cell activity were determined. Skin lessions of the psoriasis patients involved in the study comprised less than 10% of the total body and the disease was in stationary period. As controls individuals at the same sex and age were used.