Pancar batı sarılık virüsü (Beet western yellows virus, BWYV)'nün biber izolatının moleküler çeşitliliği
Molecular diversification of beet western yellows virus (BWYV) pepper isolates
- Tez No: 446484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BÜLENT ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yeni tanılanan Pancar batı sarılık virüs (Beet Western Yellows Virus, BWYV)'nün biber izolatlarının RNA'ya bağımlı RNA polimeraz (RdRp) bölgesi nükleotid dizisine göre genetik çeşitliliğinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Damar aralarında sarılık, yaprakların üste doğru kıvrılması, meyvenin rengini alamaması ve boyutlarının küçük kalması belirtileri gösteren biber bitkilerinin izole edilen viral RNA'lar RT-PCR yöntemi ile test edilmiştir. Örnekler Polerovirus cinsi için hazırlanan dejenere primerler ile testlenmiş ve PCR DNA'larının BWYV tanısı BLAST analizi ile doğrulanmıştır. BWYV-biber izolatlarının gen bankasında kayıtlı diğer izolatlarla RdRp bölgelerinin nükleotid ve aminoasit dizileri Tunus izolatlarıyla benzerlik göstermiştir. Türk BWYV-biber izolatları diğer polerovirüslerden filogenetik olarak ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was diagnosed that the purpose of the determine the amino acid sequence and genome structure RNA-dependent RNA polymerase region of Beet Western Yellows Virus (Bwyv) in pepper isolates. Showing the yellowing symptoms among veins of the leaves, curling, fruit discoloration and small fruited pepper samples were tested with RT-PCR. Samples were tested by polerovirus genus specific primers. Sequenced PCR products were confirmed as BWYV by BLASTN analysis. Amino acids formed by the RdRp region of BWYV isolates obtained pepper plant have shown similarity compared with BWYV isolates from Turkey and Tunisia. Diagnosed as BWYV isolates was seperated by phylogenetically other poleroviruses.