Hipofiz bezinin megakaryositopoeze etkisi
Effect of pitiutary gland on megakaryocytopoiesis
- Tez No: 44650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yaklaşık elli yıldır sürekli geliştirilen teknolojik yöntem ve aletlerle megakaryositlerin çok değişik özelliklerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla genel olarak aydınlatılmıştır. Karmaşık bir düzenlenme sistemine sahip olan megakaryositopoeze, hangi hücresel ya da hormonal faktörün hangi basamakta etkili olduğu hala tam olarak anlaşılmamıştır. Bu düzenleyici etkenlerden özellikle megakaryosit koloni oluşturan faktör (Meg-CSF), trombopoetin hormonu ve kemik iliğinde bulunan diğer hücrelerin olası etkilerinin megakaryositîerle olan ilişkileri kesinliğe kavuşmuş değildir. Son zamanlarda kemik iliği fonksiyonunun, tüm hemolimfopoetik sistemin ve bağışıklık sisteminin hipofiz bezi tarafından kontrol edilebileceği konusunda bulgular yayınlanmaktadır. Çalışmamızda 8-10 haftalık sağlıklı sıçanlardan elde edilmiş kemik iliği hücrelerinin bulunduğu ortama 10 /^g/ml, 30 /ig/ml ve 50 /«glml hipofiz ekstraktları eklenerek plazma pıhtısı yöntemiyle in vitro olarak üretilmiştir. Elde ettiğimiz bulgularımızın istatiksel değerleri hipofiz ekstraktının 10 /*g/ml de % 40, 30 /^g/ml de % 63 ve 50 #g/ml de % 90 kadar megakaryositik hücrelerin sayısını arttırdığı görülmüştür. Geçmişte yapılan in vivo çalışmalarda hipofiz bezinin lıematopoeze etki etmediği şeklindeki açıklamalara rağmen, in vitro bulgularımız hipofiz bezinin megakaryositopoezi etkileyebileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Hipofiz ekstrakt, Megakaryositopoez, Kemik iliği, Plasma pıhtısı sistemi, Sıçan
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Very different characteristics of megakaryocytes have been illuminated by continuously developing methods and equipments for about fifty years. Since megakaryocytopoiesis is a complex phenamonan, which hormon and/or cellular factor(s) affect the system, and where and how they affect have been understood yet. Especially, the colony stimulant factor (Meg-CSF), thrombopoetin and the other bone marrow cells interactions with megakaryocytes possibly affect megakaryocyte development have not been acquired. Recent publications have revealed that the function of bone marrow, the whole hemolymphopoietic system and immune system might be controlled by pituitary gland. In this study, 10 /ig/ml, 30 pg/ml and 50 pig/ml pituitary extracts were added to plasma clot culture system which contained bone marrow cells obtained from 8-10 weeks old healthy albino rats. In our findings pituitary extracts of 10 ptg/ml, 30 /*g/ml and 50 pig/m\ increased megakaryocytic cell numbers upto 40%, 63% and 90%, respectively. Although in the past in vivo studies concluded that pituitary gland did not affected hematopoiesis directly, our in vitro results indicate that pituitary may affect megakaryocytopoiesis. Key words : Pituitary extract, Megakaryocytopoiesis, Bone marrow, Plasma clot system, Rat