Dinamik yük etkisindeki kazıkların davranışının incelenmesi
Investigation of the behaviour of piles under the dynamic load
  1. Tez No: 446525
  2. Yazar: MUSTAFA TOLUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, kum zemine gömülü tekil bir kazığın dinamik yük etkisindeki davranışı sayısal olarak incelenmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen analizlerde, sonlu elemanlar yöntemine dayanan Plaxis 2D bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Ayrıca, bu programın dinamik analiz modülünün ürettiği sonuçların doğruluğunu kontrol etmek için zeminlerin bir boyutlu yer tepki analizini gerçekleştirebilen Deepsoil bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Her iki programdan elde edilen sonuçların oldukça uyumlu olduğu gözlenmiştir. Analizlerde, zemin sıkılığının etkisi, dinamik yükün genliğinin ve frekansının etkisi, kazık başlığının etkisi, kazık rijitliğinin ve sünekliğinin etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Bu parametreler için Plaxis 2D programında yer alan iki farklı zemin modeli kullanılmış ve analizlerde kullanılan dinamik yük zemin tabanına etki ettirilen sinüzoidal bir yer hareketi olarak belirlenmiştir. Araştırılan her parametrenin kazık davranışında önemli bir etkisinin olduğu görülmüş ve elde edilen sayısal sonuçlar detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviour of a single pile under the dynamic load has been investigated numerically in sand soil conditions. Numerical analyses carried out for this purpose have been performed by using Plaxis 2D which is a software based on finite element method. Furthermore, Deepsoil computer software that can perform one-dimensional site response analysis of ground has been used to check the accuracy of the results produced by Plaxis 2D dynamic analysis module. It has been observed that the results obtained from both programs are quite compatible. In the analyses, the effect of the relative density of sand, the effect of the dynamic load amplitude and frequency, the effect of the pile cap, and the effect of the pile stiffness and flexibility have been investigated in detail. For these parameters, two different soil models in the Plaxis 2D have been used and the dynamic load used in the analyses has been determined as a sinusoidal ground motion applied to sand bottom. It has been observed that the all investigated parameters affect significantly the behaviour of pile and the results obtained from analyses have been presented in detail.