Fault elimination process for commercial vehicles by eliminating of the over heating problem in the buses
Otobüslerde aşiri isinma problemi̇ni̇n ti̇cari̇ araçlar i̇çi̇n hata eli̇mi̇nasyon süreci̇yle gi̇deri̇lmesi̇
- Tez No: 446531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ticari araçlarda aşırı ısınma problemlerini giderme ile hata eliminasyonu üzerine odaklanmıştır. Bütün mühendislik sistemlerinin temel uğraşı olan hata eliminasyonu uygun bir şekilde işletilmesi gereken zor bir süreçtir. Mühendislik ürün, sistem veya servislerinin devamını sağlamak ve sürekli olarak kaliteyi geliştirmek için, hata eliminasyon süreci bilim, fizik, matematik ve mühendislik bilgisi uygulanarak yapılmalıdır. Bu çalışmada, yolcu konforu ve müşteri memnuniyetini etkileyen kötü iç hava, motor dış kapaklarının renk atması, motor kabininden zemine ısı ve ses absorbsiyonu olmadan ısı transferi, sıcaklık farklılıkları, motor kabininde aşırı ısı, koltuk rayları üzerinde aşırı ısı, yetersiz iç havalandırma, gibi problemler hata eliminasyon yöntemine göre çalışılmıştır. Hava akış optimizasyonu, motor kabininin daha uygun izolasyonu, ek hava kanalları, ve atık ısı geri kazanımı gibi en uygun çözümler tartışılmış ve çalışmada sunulmuştur. Çalışma aşırı ısının doğru şekilde yönetildiğinde verimliliği arttırdığını, maliyetleri düşürdüğünü ve müşteri memnuniyetini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the fault elimination method by eliminating the overheating problems in the commercial vehicles. Fault elimination which is the main occupation in all engineering systems is a difficult process and should be handled properly. In order to maintain the operation of engineering products, systems or services and improving quality progressively, fault elimination processes should be done by applying science, psychics, mathematics, and engineering knowledge. In the study, the problems such as bad inside climate which affect the passenger comfort and customer satisfaction, discoloration of exterior engine lids, heat transfer through the floor from the engine compartment into interior without absorption of heat and noise, temperature differences, excessive heat in the engine compartment, excessive heat over the seat rails, insufficient ventilation of the interior air, have been studied according to fault elimination method. The most feasible solutions were discussed and proposed in the study such as air flow optimizing, better insulation of engine compartment, additional air ducts, and waste heat recovery. The study showed that managing the excessive heat properly improves efficiency, decreases cost and improves customer satisfaction.