Farklı tuzluluk düzeyine sahip sularda civa etkisinde kalan balıkların (Oreochromis niloticus) ozmoregülasyon sisteminin incelenmesi
Investigation of osmoregulation system of freshwater fish oreochromis niloticus exposed to Hg in differing salinities
  1. Tez No: 446532
  2. Yazar: ALPER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, tatlı su balığı Oreochromis niloticus farklı tuzluluk (0, 1, 10 ppt) derişimlerindeki sularda civa etkisine akut (0,3 μM Hg+2, 3 gün) ve kronik (0,03 μM Hg+2, 30 gün) olarak maruz bırakılmıştır. Deney süreleri sonunda balıklarda solungaç dokusunda Na+/K+-ATPaz, Mg+2-ATPaz ve Ca+2-ATPaz aktiviteleri ile kas dokusunda Ca+2-ATPaz aktivitesi ölçülmüştür. Civa ve tuzluluğun ayrı ayrı ve birlikteki etkisinde balıklarda solungaç ve kas ATPaz aktivitelerinde bazı önemli değişimler görülmüştür. Buna göre, Mg+2-ATPaz ve Ca+2-ATPaz aktiviteleri kronik düzeyde, Hg ve tuzluluğun ayrı ayrı ve birlikteki etkileri ile doku tipine bağlı olarak genellikle artış göstermiştir. Na+/K+-ATPaz aktivitesi akut ve kronik süreçte birbirine zıt tepkiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, freshwater fish Oreochromis niloticus were exposed to Hg2+ in differing salinities (0, 1, 10ppt) for acute (0,3 μM Hg2+, 3 days) and chronic (0,03 μM Hg2+, 30 days) exposure protocols. Following the exposures the activity of Na+/K+-ATPase, Mg2+-ATPase and Ca2+-ATPase in the gill and Ca2+-ATPase muscle of O. niloticus were measured. There were some significant alterations in ATPase activities in gill and muscle tissues of fish exposed to metals as single or combination with salinity. According to data, Mg2+-ATPase and Ca2+-ATPase activities generally increased in chronic exposures, depending upon individual and combination effects of salinity and Hg2+. Na+/K+-ATPase activity showed opposite reactions in acute and chronic durations.