Zenginleştirilmiş kitap (z- kitap) kullanımı için 9. sınıf Kimya dersi 'Kimyasal Türler Arası Etkileşimler' ünitesi ile ilgili materyal geliştirme ve geliştirilen materyalin etkisinin incelenmesi
Development of an instructional material for an interactive book relating to 'Interactions Among Chemical Types' unit in the 9th grade Chemistry curriculum and investigation its effects
- Tez No: 446544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT YELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, FATİH projesi kapsamında öğretim gören öğrenciler için zenginleştirilmiş kitapta (Z- Kitap) kullanılmak üzere içerik hazırlanıp, hazırlanan içeriğin etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, 9. sınıf kimya dersi öğretim programında yer alan“Kimyasal Türler Arası Etkileşimler”Ünitesi ile ilgili zenginleştirilmiş kitap (Z- Kitap) için içerik hazırlanmış, hazırlanan materyalin öğrencilerin kimya dersindeki başarılarına, kimya dersine ve teknolojiye yönelik tutumları ile öğretim materyallerine yönelik motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ön-test, son-test modeline dayalı deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Hatay ilinde Fatih Projesi kapsamında pilot uygulamanın yapıldığı liselerdeki 9. sınıf öğrencilerinden tesadüfi küme örnekleme yöntemiyle seçilmiş 4 farklı şubedeki, 112 si kontrol grubu ve 114 tanesi deney grubunda olmak üzere, toplam 226 tane öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde 9. sınıf kimya dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda dersler hazırlanan materyalle oluşturulmuş z-kitapla yürütülürken kontrol gurubunda geleneksel öğretim yöntemiyle işlenmiştir. Araştırmada verilerin analizinde betimsel istatistikler, tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, z-kitap kullanılarak öğretimin yapıldığı deney grubu öğrencileri geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubuna göre kimya dersinde daha başarılı olmuştur. Deney grubu öğrencilerinin kimya dersine yönelik tutumları geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve öğrencilerin motivasyonlarını artırma konusunda olumlu katkı sağladığı saptanmıştır. Bunun yanında, hazırlanan materyalin öğrencilerin teknolojiye yönelik tutumlarını anlamlı bir şekilde değiştirmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to prepare a book with enriched content (Z-Book) in FATIH Project and also reveal the effect of this content on students. For this purpose, an instructional material, relating to“Interactions Among Chemical Types”unit in the 9th grade chemistry curriculum was developed and the effect of the material on students' chemistry achievement, attitude towards chemistry and technology, motivation toward the instructional material was investigated. In the study, a quasi-experimental research design, pre and post-test experimental group model, was used. The research was conducted with 226 (112 of them as control group and 114 as experimental group) 9th grade students attending four different classes in two high schools in which a pilot project called FATIH (Movement to Increase Opportunities and Technology). Project was implemented, in Hatay in spring semester of the 2014-2015 school years. Random cluster sampling method was used to select the sample groups. Lectures have been carried out by traditional methods for control group and by interactive book for experimental group. The data was analyzed by using SPSS (version 22.0). Descriptive analysis, independent groups t-test, Analysis of Covariance (ANCOVA) and Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) methods were used to analyze the data. According to the results, students of experimental group in which Z-book was used, were found to be more successful in chemistry comparing to the control group. Furthermore, attitude of the students in the experimental group towards chemistry were better and it positively contributed to the motivation of the students. On the other hand, the material prepared did not change the attitudes of the students towards technology. The results of the study also showed that there was a positive increase in students' motivation toward the material has been developed. In addition, there were no statisticaly significant mean difference in attitude toward technology among control and experiment groups.