Dopamin tayini için modifiye yüzey tasarımı ve elektrokimyasal sensör olarak incelenmesi
Modified surface design for detection of dopamine and investigation as electrochemical sensor
  1. Tez No: 446587
  2. Yazar: ERDEM ARTIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, 2-amino-3-pikolin monomeri (A3P) ile aynı grubu bulunduran paladyum kompleksinin (PdAP), camsı karbon (GC) elektrot üzerinde dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile elektrokimyasal polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yüzey modifikasyonu 0,1 M LiClO4 ve ilgili monomeri içeren asetonitril çözeltisi içerisinde gerçekleştirilmiştir. Modifiye edilen camsı karbon yüzeylerin (GC/pA3P ve GC/pPdAP) karakterizasyonu spektroskopik, mikroskobik ve elektrokimyasal yöntemlerle yapılmıştır. Modifiye yüzeyler dopaminin (DA) elektrokimyasal olarak tayininde kullanılması amaçlanmış bunun için optimum koşullar belirlenmeye çalışılmıştır. Kare dalga voltametrisi (SWV) yöntemi ile modifiye yüzeylerin DA tayinindeki performansları belirlenmiş ve yalın camsı karbon elektrot ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical polymerization of 2-amino-3-picoline (A3P) monomer and palladium complex that containing the same group (PdAP) were realized on glassy carbon electrode (GC) with cyclic voltammetry (CV) technique. Surface modification was performed in 0.1 M LiClO4 and related monomer containing acetonitrile solution. Modified glassy carbon surfaces (GC/pA3P and GC/pPdAP) characterized with spectroscopic, microscopic and electrochemical techniques. The modified surfaces are intended for use in electrochemical detection of dopamine (DA) and for this purpose the optimum conditions are determined. The performances of modified surfaces in DA detection are found with square wave voltammetry (SWV) method and compared with bare glassy carbon electrode.