Dopamin tayini için Pd katkılı polimerik yüzey tasarımı ve elektrokimyasal sensör olarak incelenmesi
Pd-doped polymeric surface design for dopamine determination and its investigation as an electrochemical sensor
  1. Tez No: 915893
  2. Yazar: EMRE SOMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, camsı karbon (GC) üzerine 2-amino-3-pikolin monomeri (A3P) dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile sentezlenmiş ve üzerine yine elektrokimyasal yöntemle Pd NP'ler çöktürülerek dopamin tayini için elektrokimyasal sensör tasarlanmıştır. Elde edilen GC/pA3P/Pd modifiye yüzeyi taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve CV yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Dopaminin tayininde kullanılan GC/pA3P/Pd elektrokimyasal sensörü için optimum koşullar belirlenmiş ve analitik performansı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, GC/pA3P/Pd yüzeyine ait doğrusal çalışma aralığı 1x10-5 – 2x10-6 M, gözlenebilme sınırı (LOD) ve kantitatif tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 1,480x10-6 M ve 4,932x10-6 M olduğu ortaya konmuştur. GC/pA3P/Pd modifiye yüzeyinin tekrarlanabilirlik, tekrar üretilebilirlik ve kararlılık açısından da oldukça iyi sonuçlar sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2-amino-3-picoline monomer (A3P) was synthesized on glassy carbon (GC) by cyclic voltammetry (CV) technique and Pd NPs were deposited on it by electrochemical method and an electrochemical sensor was designed for the determination of dopamine. The obtained GC/pA3P/Pd modified surface was characterized by scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and CV methods. The optimum conditions for the GC/pA3P/Pd electrochemical sensor that used in the determination of dopamine were determined and its analytical performance was investigated. According to the results obtained, the linear range of the GC/pA3P/Pd surface was revealed to be 1x10-5 - 2x10-6 M, the limit of detection (LOD) and the limit of quantitation (LOQ) were 1,480x10-6 M and 4,932x10-6 M, respectively. It was determined that the GC/pA3P/Pd modified surface also exhibited very good results in terms of repeatability, reproducibility and stability.