Metoksi grubu içeren yeni (MET)akrilat kopolimerlerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new (MET)acrylate copolymers including methoxy group
- Tez No: 446593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEVİN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, 2-(4-metoksifenilamino)2-oksoetilmetakrilat (MPAEMA) monomeri, 2-klor-N-(4-metoksifenil)asetamit ile sodyummetakrilattan sentezlendi. Monomerin yapısı FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri ile karakterize edildi. MPAEMA monomerinin homopolimeri ve metilmetakrilat (MMA) ile kopolimerleri 1,4-dioksan çözelti ortamında azot atmosferi altında, 70 oC'de benzoilperoksit başlatıcısı ile hazırlandı. MPAEMA monomerinin MMA ile değişik oranlardaki kopolimerleri aynı yöntemle %15 dönüşümle sentezlendi. Poli(MPAEMA) homopolimeri; FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri, jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ve TGA-DTA termal analiz yöntemleriyle karakterize edildi. Poli(MPAEMA-ko-MMA) kopolimeri FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri ve TGA termal analiz yöntemiyle karakterize edildi. Düşük dönüşümle sentezlenen Poli(MPAEMA-ko-MMA) kopolimer serilerinin karakterizasyonu FT-IR ve TGA termal analiz ile yapıldı. Kopolimer bileşimleri Elementel Analiz sonuçlarına göre belirlendi. Kopolimer sistemleri için monomer reaktivite oranları Fineman Ross (FR), Kelen Tüdos (KT) lineer metotlarıyla hesaplandı ve sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the monomer 2-(4-methoxyphenylamino)2-oxoethylmethacrylate (MPAEMA) was synthesized from sodium methacrylate and 2-chloro-N-(4-methoxyphenyl)acetamite. The structure of monomer FT-IR, 1H-NMR and13C-NMR was characterized by using spectroscopic techniques. The homopolymer and copolymers of MPAEMA with its different percentages with methylmethacrylate (MMA) were prepared by using benzoyl peroxido initiator at 70 0C in 1,4-dioxane solution under nitrogen athmosphere. Copolymers of MPAEMAmonomer with MMA at various ratios were synthesized with 15% conversion with the same method. MPAEMA monomer and poly (MPAEMA) homopolymer, FT-IR, gel permation chromatography were characterized through thermal analysis methods. Characterization of poly(MPAEMA-co-MMA) copolymer series synthesized by low conversion weredone by FT-IR and TGA thermal analysis. Copolymer compositions were determined by elemental analysis.The percentages of monomer reactivity were calculated and discussed by Finemann Ross (FR), Kelen Tüdos (KT) methods.