Poli(2-tiyozil metakrilamit) / sodyum montmorillonit nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(2-thiozyl methacrylamide) / sodium montmorillonite nanocomposites
  1. Tez No: 446596
  2. Yazar: MEHMET AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, 2-Tiyozil Metakrilamit monomeri, 2-Amino Tiyazol ile Metakriloilklorür'ün Trietilaminli (NR3) ortamdaki reaksiyonundan sentezlenmiştir. 2-Tiyozil Metakrilamit monomerinin sodyum montmorillonit kil mineraliyle oluşturduğu kompozitleri sentezlenmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır. Kompozitlerin sentezi; kilin saflaştırılması ve katyon değişim kapasitesinin (KDK) belirlenmesi, organokil sentezi ve nanokompozit sentezi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Saf kil kurutularak KDK tayini yapılmış ve organokil sentezinde kullanılmıştır. Kilin KDK değeri ANSI/ASTM C837-76 standardına göre belirlenmiştir. Organokil sentezinde; uzun zincirli dimetil n-oktadesil amonyum klorür yüzey aktif madde kullanılmıştır. Sentezlenen organokil ve nanokompozitlerin tabakalar arası uzaklıkları X-Işını Kırınımı (XRD) analizleri ile belirlenmiştir. Nanokompozit sentezi yerinde (in-situ) polimerizasyonla yapılmış ve kütlece farklı miktarlarda kil içeren nanokompozitler; XRD, termogravimetrik analiz (TGA) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleriyle karakterize edilmişlerdir. Nanokompozitlerin tanecik boyutları BET analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-thiozyl methacrylamide based monomer was synthesized by reacting 2-amino thiazole with methacryloylchloride in the presence of triethylamine. Synthesis and characterization of 2-thiozyl methacrylamide-sodium montmorillonite nanocomposites were done. Synthesis of nanocomposites were done in three steps which are; purification and cation exchange capacity (CEC) determination of clay, organoclay synthesis and nanocomposite synthesis. Pure clay was dried, its CEC is determined and than used in organoclay synthesis. CEC determination was done as written in ANSI/ASTM C837-76 standard. In organoclay synthesis; surfactants were used which is long chained dimethyl N-octadeshyl ammonium chloride. Gallery distances of organoclay and nanocomposites were calculated by X-Ray Diffraction (XRD) analysis. Nanocomposite synthesis were done by in-situ polymerization. Composites; which contain varying amounts of clay by mass were characterized by XRD, thermogravimetric analysis (TGA) and scanning electron microscope (SEM). Also, pore size of nanocomposites were determined by BET analysis.