Graft copolymerization of p-biphenyloxycarbonylphenyl acrylate and p-biphenyloxycarbonylphenyl methacrylate onto isotactic polypropylene
P-bifeniloksikarbonilfenil akrilat ve p-bifeniloksikarbonilfenil metakrilatın izotaktik polipropilen üzerine aşı kopolimerleşmesi
  1. Tez No: 360543
  2. Yazar: ELİF ESRA FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
p-Bifeniloksikarbonilfenil akrilat (BPCPA) monomeri p-akriloiloksibenzoik asitin (ABA) geri soğutucu altında tiyonil klorür içerisinde kaynatılmasıyla hazırlanan p-akriloiloksibenzoil klorürün (ABC) 4-hidroksibifenil ile kondensasyon tepkimesiyle sentezlendi. Farklı sentez denemeleri arasında maksimum verim, %55, ABC ve 4-hidroksibifenilin geri soğutucu altında ksilen içerisinde kaynatılmasıyla elde edildi. p-Bifeniloksikarbonilfenil metakrilat (BPCPMA) monomeri ise pmetakriloiloksibenzoik asitin (MBA) geri soğutucu altında tiyonil klorür içerisinde kaynatılmasıyla hazırlanan p-metakriloiloksibenzoil klorür (MBC) ile 4- hidroksibifenilin eser miktarda trietilamin içeren etil metil keton içerisinde vii kondensasyon tepkimesiyle sentezlendi. BPCPA 150°C de ve BPCPMA 170°C de sabit sıcaklıkta vakumlu ortamda DCP başlatıcısı kullanılarak polimerleştirildi. BPCPA ve BPCPMA'nın PP üzerine aşı kopolimerleşmesi 170°C de DCPnin (monomer kütlesine göre %2) ve monomerlerin tepkime ortamındaki farklı derişimlerinde (karışımın % 5, 10, 15, 20, 30 ve %40'ı) kütle polimerleşmesi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Aşı ürünlerde poli(BPCPA) ve poli(BPCPMA) içeriği tepkime ortamındaki monomer- DCP yüzdesinin artması ile arttı. Aşı ürünler DSC, SEM, FTIR, TG/IR sistemi ve mekanik test gibi çeşitli tekniklerle karakterize edildi. DSC ölçümlerinde poli(BPCPA) ve poli(BPCPMA)nın hem homopolimer olarak ve hem de aşı ürünlerinde amorf davranış gösterdiği gözlendi. Poli(BPCPA), poli(BPCPMA) ve aşı ürünlerin ısıl kararlıkları ve bozunma davranışları termogravimetri ve FTIR (TG/IR) sistemi ile çalışıldı. Polimerlerin azot ortamında 250°C civarında, hava ortamında ise daha düşük sıcaklıklarda bozunmaya başladığı, bozunmanın genelde yan grupların parçalanmasıyla gerçekleştiği gözlendi. Aşı ürünlerin oda sıcaklığında çalışılan mekanik özelliklerinde elastik modulus değerlerinde önemli iyileşmeler gözlenirken ürünlerin gerilim direncinin aşı miktarıyla azaldığı belirlendi. 1125 MPa maksimum modulus değeri %13,84 poly(BPCPA) içeren aşı üründe gözlenirken poli(BPCPMA) aşı ürünlerinde maksimum 1071 MPa değeri %15,23 poli(BPCPMA) içeren örnekte kaydedildi. İşlenmemiş PPnin modulus değeri 673 MPa olarak belirlendi. Poli(BPCPA) aşı ürünlerinde gerilim direnci 32,2 MPa (işlenmemiş PPnin gerilim direnci) değerinden başlayarak yaklaşık %14 poli(BPCPA) içeren örneklerle 13-14 MPa plato değerine viii kadar zaldı. Poli(BPCPMA) ürünlerinde ise aşı miktarı ile azalma eğilimi yaklaşık %25 poli(BPCPMA) içeren örneklerle kaydedilen 20-21 MPa değerlerine kadar devam etti. Aşı ürünlerin darbe dayanımlarında işlenmemiş PPye göre düşüş gözlendi. Poli(BPCPMA) ürünlerinde darbe direnci poli(BPCPMA) yüzdesi ile azaldı. Ürünlerin gerilim ve çarpma etkisiyle kırılan yüzeylerinin taramalı elektron mikroskopu ile incelenmesinde elde edilen ürünlerin homojen yapı oluşturduğu gözlendi. Tüm ürünlerin kırılgan bir yapıda olduğu, poli(BPCPMA) aşı ürünlerinin ayrıca az da olsa sünek yapı gösterdiği kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The monomer, p-biphenyloxycarbonylphenyl acrylate (BPCPA) was synthesized by condensation reaction of p-acryloyloxybenzoyl chloride (ABC), prepared by refluxing p-acryloyloxybenzoic acid (ABA) in thionyl chloride, with 4- hydroxybiphenyl. Among various synthesis attempts, the maximum yield for BPCPA, 55%, was achieved by refluxing ABC and 4-hydroxybiphenyl in xylene. p- Biphenyloxycarbonylphenyl methacrylate (BPCPMA) was prepared by the reaction iv of p-hydroxybiphenyl with MBC, obtained by refluxing p-methacryloyloxybenzoic acid (MBA) in thionyl chloride, in ethyl methyl ketone in the presence of trace amount of triethylamine. BPCPA and BPCPMA were polymerized by bulk polymerization in vacum by using dicumyl peroxide at constant temperature, the former at 150°C and the latter at 170°C. The graft copolymerization of BPCPA and BPCPMA onto PP were successfully carried out by bulk melt polymerization at 170°C with varying concentrations of the monomers (5, 10, 15, 20, 30 and 40% of the mixture) and DCP (2% with respect to weight of monomer) in reaction mixtures. The content of poly(BPCPA) and poly(BPCPMA) in their graft coproducts increased with monomer-DCP percentage in reaction medium. The graft coproducts were characterized by several techniques, DSC, FT-IR, SEM, TG/IR system and mechanical testing. In DSC studies, poly(BPCPA) and poly(BPCPMA) were found to exhibit amorphous behavior being as homopolymers and graft units in their graft coproducts. The thermal stability and decomposition behavior of poly(BPCPA), poly(BPCPMA) and their graft coproducts were studied by TG/IR system. The polymers started to degrade at about 250°C in nitrogen atmosphere and at earlier temperatures in air, predominantly by decomposition of side groups. The mechanical properties of the graft coproducts showed considerable improvements in elastic modulus, but, tensile strength of the coproducts decreased with the content of the graft units. The maximum modulus, 1125 MPa, was achieved in the coproduct with 13.84% poly(BPCPA), while the maximum, 1071 MPa, in poly(BPCPMA) coproducts was attained with 15.2% poly(BPCPMA). The modulus v of virgn PP was 673 MPa. The decreasing trend of tensile strength started at about 32.2 MPa, the ultimate tensile strength of virgin PP, and continued until the plateau of 13-14 MPa with about 14% poly(BPCPA). In the coproducts of poly(BPCPMA) the trend persisted with the percentages until about 20-21 MPa achieved with about 25% poly(BPCPMA). The impact strength was found to decrease by the graft copolymerization of both the monomers, gradually in poly(BPCPMA) coproducts with the content of poly(BPCPMA). The tensile and impact fractured surfaces of the graft coproducts studied by electron microscopy showed homogeneous structure in the products. All the products were in brittle nature. The coproducts of poly(BPCPMA) additionally displayed some ductility.