Tiyazol grubu içeren yeni metakrilamit kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new methacrylamide copolymers including thiazole group
- Tez No: 446597
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, 2-Tiyozil Metakrilamit (TMAAm) monomeri 0 oC'de 2-Aminotiyazol ile Metakriloilklorür'den trietilamin yanında asetonitril çözeltisinde sentezlendi. Monomerin yapısı FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak karakterize edildi. TMAAm'nin Glisidil Metakrilat (GMA) ve Stiren (ST) monomerleri ile değişik oranlardaki kopolimerleri 1,4-dioksan çözeltisinde %1 oranında AIBN başlatıcısı kullanılarak 70 oC'de %10'un altındaki dönüşümlerde hazırlandı. Kopolimer bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Monomer reaktivite oranları Fineman-Ross (F-R) ve Kelen Tüdös (K-T) metodlarıyla ve lineer olmayan değişkenlerdeki hata metodu modeli bilgisayar programı RREVM ile hesaplandı. Kopolimerlerin FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları yorumlandı, yumuşama sıcaklıkları DTA ile termal kararlılıkları TGA ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-Thiozyl Methacrylamide (TMAAm) monomer was synthesized from 2-Amino Thiazole and Methacryloylchloride in acetonitrille solvent at 70 oC in the presence of triethylamine. The structure of monomer was characterized by, FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic techiques. Copolymers having various TMAAm with Glycidyl Methacrylate (GMA) and Styrene (ST) monomers having different contents were prepared in 1,4-dioxane solvent using %1 AIBN as initiator at 70 oC with the conversions below of %10. The copolymer composition were determined by elemental analysis. Monomer reactivity ratios were calculated both Finemann-Ross (F-R) and Kalen-Tüdös (K-T) methods, and a nonlinear error invariable model method with the computer program RREVM. The FTIR, 13C-NMR and 1H-NMR spectra of the copolymers were discussed. The glass transition temperature of polymers were investigated by DTA and also thermal stabilities were studied by TGA.