Bina yönünün soğutma yüküne etkisinin enerjetik ve ekserjetik olarak değerlendirmesi
Energetic and exergetic assesment of a building orientation on cooling load
- Tez No: 446598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Enerji ihtiyacının artması, enerjinin üretilmesi kadar enerjinin etkin ve tasarruflu kullanılmasını da önemli bir hale getirmiş ve dolayısıyla sistemlerin gereksinim duydukları enerji ihtiyaçlarının belirlenmesi ve düzenlenmesine gerek duyulmuştur. Sistemlerin harcadıkları enerji ve kayıp olan enerjinin hangi sistem elemanında oluştuğu üzerinde çalışmalar gün geçtikçe hız kazanmaktadır. Teknolojinin sağladığı faydalar daha avantajlı konuma getirilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmamıza olanak sağlamaktadır. Son yıllarda iklimsel olarak değişen sıcaklık değerleri insanların günlük yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Bireyler yaşadıkları ortamların, çalışma ortamlarının, sosyal yaşam alanlarının konforlu yerler olmasını ve konforu sağlanmış yerler olmasını tercih etmektedirler. Ülkemizde mahallerin konforlu yaşam alanlarına dönüştürmek için kullanılan iklimlendirme (HVAC) sistemleri yoğun bir enerji tüketmektedirler. Enerjilerini kendileri üreten toplumlar için sorun teşkil etmeyen bu sistemler enerjilerini dışa bağımlı bir şekilde elde eden toplumlarda enerjinin doğru ve tasarruflu bir şekilde kullanılması önem teşkil etmektedir. Soğutma sistemlerinin ekipmanlarının soğutma yapılacak ortam ve bölgeye göre en uygun olanı seçmek sahip olunan enerjiyi en etkin bir şekilde kullanmamızı sağlayacaktır. Soğutma sisteminin çalışması elektrik enerjisi yardımıyla gerçekleştirir. Bu koşullarda istenen, en az enerji tüketimi ile gerçekleşecek en fazla soğutma miktarıdır. Soğutma yapılacak ortamların gerek duyduğu soğutma miktarına soğutma yükü veya ısı kazancı olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada sistem tasarımını önemli derecede etkileyen soğutma yükü analizleri bilgisayar programı yardımıyla hesaplanmıştır. Hesaplarda, soğutma yükü sıcaklık farkı metodu (CLTD) ve transfer fonksiyonu metodu (TFM) kullanılmıştır. Soğutma yükünün bina yönü ile değişimi analiz edilmiş ve birincil enerji kaynağından bina kabuğuna kadar olan enerji ve ekserji akış hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased energy needs up to the production of energy and energy-saving is also a key to use. They require energy systems and identify their needs and to organize. The energy spent and lost of energy in which the element occurs when the system has caused up to speed the work. Increase with each passing day technological activities, what's new in many systems and regulations. Benefits to us of technology we are bringing more advantageous location also allows us to contribute to the national economy. In recent years, as changing climatic temperature values the daily lives of people negative values. Of their environment, working environment, individuals are to be comfortable places of social living spaces and comfort they prefer places provided. Cozy living areas of the scene in our country is used to convert the HVAC system consumes energy. Also instead of producing communities themselves who do not pose a problem for these systems that obtain their energy in a way dependent on the accurate and efficient in energy use was important. Cooling system the cooling of equipment will be held to select the best one by area media and owned the most energy will allow us to use effectively. With the help of the electric power operation of the cooling system. These conditions will take place with the least desired, energy consumption is the amount of the maximum cooling. Cooling will be done by the amount of cooling load for environments that need cooling or heat gain. In this study significantly affect the design of the system cooling load analysis with the help of a computer program were calculated. In the calculates, method of cooling load temperature difference (CLTD) and transfer function method (TFM) was used. The cooling load of the building were analyzed for changes in the direction and energy and exergy flow calculations until the building shell is made from a primary energy source.